Ve zkratce: Paušální daň a výdajový paušál jsou dvě různé věci. V I. pásmu paušální daně činí roční povinnost za rok 2026 109 944 Kč. Za leden až červen se hradily zálohy 9 984 Kč, zpětné snížení na 9 162 Kč ale vytvořilo přeplatek 4 932 Kč; nelze proto sečíst 6 × 9 984 a 6 × 9 162 jako konečný roční náklad. Výdajový paušál je naproti tomu jen způsob stanovení výdajů v přiznání (80/60/40/30 %) a pojistné se řeší zvlášť.
Tahle dvojice se v praxi často plete, protože obě mají v názvu „paušál" a obě zjednodušují podnikateli život. Ve skutečnosti se ale liší úplně vším: principem, výší plateb, papírováním i tím, kdo na ně dosáhne. Tento návod vás provede oběma instituty, ukáže rozdíly v přehledné tabulce a na konkrétních příkladech spočítá, co se komu v roce 2026 vyplatí.
Jaký je rozdíl mezi paušální daní a paušálními výdaji?
Hlavní rozdíl je v tom, co vlastně paušalizujete.
-
Paušální daň (přesně: paušální režim podle § 7a zákona č. 586/1992 Sb.) je komplexní řešení. Jednou měsíční částkou zaplatíte daň z příjmů, důchodové pojištění i zdravotní pojištění dohromady. Při splnění podmínek konečné paušální daně nepodáváte daňové přiznání ani přehledy pro správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Daň ani odvody se nepočítají z vašeho skutečného zisku, ale jsou stanovené paušálně podle zvoleného pásma.
-
Výdajové paušály (paušální výdaje, výdaje procentem z příjmů podle § 7 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb.) řeší jen jednu věc: výdajovou stranu daňového přiznání. Místo abyste sčítali účtenky a faktury, odečtete od příjmů zákonem dané procento jako výdaje. Daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění pak ale počítáte a platíte standardně sami, podáváte daňové přiznání i oba přehledy.
Jinými slovy: při konečné paušální dani odpadá daňové přiznání i pojistné přehledy a daň s pojistným hradíte společně. Paušální výdaje jsou jen jeden řádek v daňovém přiznání, které stejně musíte podat.
Zásadní praktický důsledek: je-li vaše konečná daň rovna paušální dani, nemůžete v ní uplatnit slevy ani daňové zvýhodnění. Sleva na poplatníka, sleva na manželku, daňový bonus na děti – to vše se při konečné paušální dani neuplatní. Pokud podmínky paušální daně nesplníte a podáváte běžné přiznání, lze slevy uplatnit za zákonných podmínek. U paušálních výdajů naopak všechny slevy a zvýhodnění uplatníte normálně.
Srovnávací tabulka: paušální daň vs výdajové paušály (2026)
| Hledisko | Paušální daň | Výdajové paušály |
|---|---|---|
| Co řeší | Daň z příjmů + sociální + zdravotní pojištění naráz | Jen výpočet výdajů v daňovém přiznání |
| Forma | Jedna měsíční platba | Procento z příjmů (80/60/40/30 %) |
| Výše v roce 2026 | 1. pásmo 9 984 Kč/měs (do 30. 6.), 9 162 Kč/měs (od 1. 7.); 2. pásmo 16 745 Kč/měs; 3. pásmo 27 139 Kč/měs | Žádná pevná částka – výdaje = procento z příjmů |
| Daňové přiznání | Při konečné paušální dani se nepodává | Podává se |
| Přehledy ČSSZ a ZP | Při konečné paušální dani se nepodávají | Podávají se oba |
| Slevy na dani | Při konečné paušální dani nelze uplatnit | Lze uplatnit všechny |
| Daňový bonus na děti | Při konečné paušální dani nelze | Lze |
| Limity | Rozhodné příjmy podle pásma nejvýše 2 000 000 Kč/rok | Stropy paušálních výdajů 1 600 000 / 1 200 000 / 800 000 / 600 000 Kč |
| Plátce DPH | Při vstupu nesmí být plátcem; vznik v průběhu roku brání konečné paušální dani | Může být |
| Závislost na zisku | Platba je stejná bez ohledu na zisk | Odvody rostou se ziskem |
Zdroj: § 7 odst. 7 a § 7a zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů; sazby paušální daně podle Finanční správy pro rok 2026; minimální zálohy a pásma podle ČSSZ pro rok 2026. Platí pro zdaňovací období 2026.
Jak funguje paušální daň v roce 2026?
Paušální daň je dobrovolný režim pro OSVČ. Když do něj vstoupíte, platíte každý měsíc jednu částku a tím máte vyřízenou daň z příjmů i obě pojištění. Režim má tři pásma podle výše a druhu příjmů (§ 2a zákona č. 586/1992 Sb.):
| Pásmo | Měsíční platba 2026 | Pro koho |
|---|---|---|
| 1. pásmo | 9 984 Kč (do 30. 6. 2026), 9 162 Kč (od 1. 7. 2026) | Příjmy do 1 mil. Kč; do 1,5 mil. Kč při alespoň 75 % příjmů s paušálem 80/60 %; do 2 mil. Kč při alespoň 75 % příjmů s paušálem 80 % |
| 2. pásmo | 16 745 Kč | Příjmy do 1,5 mil. Kč; nebo do 2 mil. Kč, jsou-li alespoň 75 % příjmů z činností s paušálem 80/60 % |
| 3. pásmo | 27 139 Kč | Příjmy do 2 mil. Kč |
Zdroj: Finanční správa, paušální daň pro rok 2026 (§ 2a a § 7a zákona č. 586/1992 Sb.). Snížení 1. pásma na 9 162 Kč od 1. 7. 2026 platí zpětně za celý rok 2026; 2. a 3. pásmo zůstávají oproti roku 2025 beze změny.
Z čeho se původní platba v 1. pásmu skládala (leden až červen 2026): daň z příjmů 100 Kč, zdravotní pojištění 3 306 Kč a důchodové pojištění 6 578 Kč. Dohromady se do poloviny roku hradilo 9 984 Kč měsíčně; konečná paušální daň za rok 2026 je po zpětném snížení nižší.
Hlavní podmínky vstupu do paušálního režimu (§ 2a zákona č. 586/1992 Sb.):
- jste OSVČ a vaše roční příjmy ze samostatné činnosti nepřekročily limit pro dané pásmo (max. 2 000 000 Kč),
- nejste plátce DPH a nemáte registrační povinnost k DPH (kromě registrace identifikované osoby),
- nejste společníkem veřejné obchodní společnosti ani komplementářem komanditní společnosti,
- nemáte kromě drobných výjimek další příjmy ze zaměstnání.
Pokud jste činnost vykonávali už před začátkem roku, oznámení o vstupu se podává finančnímu úřadu nejpozději do desátého dne zdaňovacího období (obecně do 10. ledna). Při zahájení podnikání během roku lze do paušálního režimu vstoupit k zahájení při včasném oznámení a splnění zákonných podmínek. Pro rok 2026 připadá 10. leden na sobotu, takže se lhůta posouvá na nejbližší pracovní den – pondělí 12. ledna 2026. Platba je splatná do 20. dne každého měsíce.
Jak fungují výdajové paušály v roce 2026?
Výdajový paušál řeší jen výdajovou stranu daňového přiznání. Místo skutečných nákladů odečtete od příjmů procento dané druhem činnosti (§ 7 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb.):
| Sazba | Druh činnosti | Maximální výše výdajů |
|---|---|---|
| 80 % | Řemeslné živnosti, zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství | 1 600 000 Kč |
| 60 % | Ostatní (volné, vázané, koncesované) živnosti | 1 200 000 Kč |
| 40 % | Jiná samostatná činnost (svobodná povolání, autorská práva) | 800 000 Kč |
| 30 % | Příjmy z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku | 600 000 Kč |
Zdroj: § 7 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Sazby ani stropy se pro rok 2026 nemění.
Rozdíl mezi příjmy a paušálními výdaji tvoří dílčí základ daně. Z něj si pak odečtete nezdanitelné části, vypočtete daň ve výši 15 % (případně 23 % nad zákonnou hranici) a uplatníte slevy na dani podle splněných podmínek: slevu na poplatníka 30 840 Kč ročně, případně daňové zvýhodnění na děti či slevu na manžela. Sociální a zdravotní pojištění platíte zvlášť podle zákonných vyměřovacích základů a případných minim, formou záloh a doplatku po podání přehledů.
Klíčová výhoda oproti paušální dani: protože podáváte daňové přiznání, neztrácíte slevy ani daňový bonus. Pokud máte děti nebo manželku bez příjmů, můžete díky slevám platit na dani z příjmů nulu a ještě dostat daňový bonus.
Co se komu vyplatí? Konkrétní příklady
Obecné pravidlo: čím vyšší zisk a méně daňových slev, tím spíš se vyplatí paušální daň. Čím víc slev (děti, manželka) uplatníte, tím spíš vyhrávají paušální výdaje. Pojďme to ukázat na číslech.
U paušálních výdajů se sociální pojištění počítá z vyměřovacího základu ve výši 55 % dílčího základu daně, zatímco zdravotní pojištění z 50 %. Sazba sociálního (důchodového) pojištění je 29,2 %, zdravotního 13,5 %.
Příklad 1: živnostník bez dětí, příjmy 1 200 000 Kč
Programátor (volná živnost, paušál 60 %) bez dětí a bez dalších slev.
- Paušální daň, 1. pásmo: konečná roční povinnost činí 109 944 Kč. Šest vyšších plateb z prvního pololetí vytvořilo přeplatek 4 932 Kč, který se započte nebo vrátí podle postupu Finanční správy. Při splnění podmínek se nepodává přiznání ani přehledy.
- Paušální výdaje 60 %: základ daně = 1 200 000 − 720 000 = 480 000 Kč. Daň 15 % = 72 000 Kč, minus sleva na poplatníka 30 840 Kč = daň 41 160 Kč. K tomu sociální pojištění (480 000 × 0,55 × 0,292 ≈ 77 100 Kč) a zdravotní pojištění (po dorovnání na minimální zálohu zhruba 40 000 Kč). Celkem řádově 158 tisíc Kč plus papírování.
Tady jasně vyhrává paušální daň – je levnější a bez administrativy, protože poplatník nemá slevy navíc.
Příklad 2: živnostník se dvěma dětmi, manželka bez příjmů, příjmy 900 000 Kč
Řemeslník (paušál 80 %) se dvěma dětmi (z toho jedno mladší 3 let) a manželkou na rodičovské.
- Paušální výdaje 80 %: základ daně = 900 000 − 720 000 = 180 000 Kč. Daň 15 % = 27 000 Kč. Už samotná sleva na poplatníka (30 840 Kč) sníží daň na nulu; případná sleva na manžela proto v tomto modelu výsledek dále nemění. Daňové zvýhodnění na dvě děti (15 204 + 22 320 = 37 524 Kč) se při splnění příjmového testu promění v daňový bonus.
- Paušální daň: roční povinnost v I. pásmu je 109 944 Kč bez ohledu na počet dětí. V paušálním režimu nelze proti paušální dani uplatnit daňový bonus ani běžné slevy.
Při hlavní činnosti po celý rok a bez výjimky z minim vychází v běžném režimu orientačně roční sociální pojistné 60 056 Kč a zdravotní pojistné 39 664 Kč. Po započtení bonusu je celková zátěž přibližně 62 196 Kč, takže zde vyhrávají paušální výdaje. Sleva na manžela až 24 840 Kč vyžaduje společnou domácnost s vyživovaným dítětem poplatníka mladším tří let a vlastní příjmy manžela nejvýše 68 000 Kč za rok; měsíční nárok se posuzuje k prvnímu dni měsíce. V tomto výpočtu však už daň vynulovala základní sleva na poplatníka.
Příklad 3: vysoký zisk, příjmy 1 800 000 Kč, paušál 60 %
Konzultant provozující volnou živnost (60% výdajový paušál) bez dětí, příjmy 1 800 000 Kč, vejde se do 2. pásma paušální daně.
- Paušální daň, 2. pásmo: 16 745 Kč/měsíc, tedy zhruba 201 tisíc Kč ročně za vše.
- Paušální výdaje 60 %: výdaje = 60 % z 1 800 000 = 1 080 000 Kč (strop 1 200 000 Kč se ještě neuplatní, naběhl by až u příjmů nad 2 000 000 Kč). Základ daně = 1 800 000 − 1 080 000 = 720 000 Kč. Daň 15 % = 108 000 Kč minus sleva 30 840 = 77 160 Kč. Sociální pojistné při vyměřovacím základu 55 % činí 115 632 Kč a zdravotní pojistné při základu 50 % činí 48 600 Kč. Celkem tedy 241 392 Kč, při předpokladu hlavní činnosti po celý rok bez dalších slev či výjimek.
Vyhrává paušální daň – u vyššího zisku bez slev je úspora ještě výraznější.
Časté chyby a omyly
- Záměna obou pojmů. Paušální daň a paušální výdaje nejsou totéž. Paušální daň nahrazuje přiznání a odvody, paušální výdaje jsou jen řádek v přiznání.
- Vstup do paušální daně, když máte děti nebo manželku bez příjmů. Přicházíte tím o slevy a daňový bonus, který by vám u paušálních výdajů přinesl peníze navíc. Přepočítejte si to předem v kalkulačce paušální daně.
- Vstup do paušální daně při nízkém zisku. Pokud máte malý zisk, roční povinnost 109 944 Kč v I. pásmu může být vyšší než daň a pojistné v běžném režimu.
- Přehlédnutí limitu DPH. Vznik plátcovství DPH v průběhu roku zpravidla zabrání tomu, aby se daň za tento rok rovnala paušální dani; samotný vznik plátcovství ale paušální režim bezprostředně neukončuje. Identifikovaná osoba má odlišné postavení. Při běžném přiznání lze výdajový paušál používat i jako plátce DPH.
- Nepřihlášení v termínu. Pro již podnikající OSVČ byl termín pro rok 2026 do 12. ledna 2026. Kdo samostatnou činnost teprve zahajuje během roku, může při splnění podmínek oznámit vstup k zahájení činnosti.
- Zapomenutý přepočet v polovině roku 2026. Od 1. 7. se měsíční platba v I. pásmu snížila z 9 984 na 9 162 Kč; snížení paušální daně platí zpětně za celý rok. Změna samostatných sociálních záloh má jiný režim: předpis za leden až červen se zpětně nemění, pouze se na žádost vypořádá část uhrazených plateb.
Shrnutí: jak se rozhodnout
Rozhodování se dá zjednodušit na pár otázek:
- Máte děti nebo manželku/manžela bez příjmů? Pokud ano, většinou vyhrávají paušální výdaje kvůli slevám a daňovému bonusu.
- Máte vysoký zisk a žádné slevy navíc? Pak je obvykle levnější a jednodušší paušální daň.
- Chcete minimum papírování? Pokud vaše daň za rok skutečně bude paušální daní, odpadá přiznání i oba přehledy.
- Jste nebo budete plátce DPH? Pak paušální daň nepřipadá v úvahu, zůstanou jen paušální výdaje.
Než se definitivně rozhodnete, spočítejte si obě varianty v kalkulačce paušální daně a porovnejte celkovou roční zátěž. Rozdíl bývají desítky tisíc korun ročně.
Často kladené otázky
Mohu mít paušální daň a zároveň uplatnit paušální výdaje?
Při konečné paušální dani se výdaje pro výpočet daně neuplatní. Pokud se ale vaše daň za rok paušální dani nerovná a musíte podat běžné přiznání, můžete při splnění pravidel § 7 zákona č. 586/1992 Sb. uplatnit procentní výdaje, přestože jste v průběhu roku hradili paušální zálohy.
Přijdu u paušální daně o slevu na děti?
Při konečné paušální dani nelze uplatnit slevy ani daňové zvýhodnění na děti. Pokud máte děti, porovnejte celkové roční pojistné a daň v běžném režimu včetně případného bonusu. Pokud vaše daň za rok nebude rovna paušální dani a podáte běžné přiznání, nárok na zvýhodnění se posuzuje podle obecných podmínek.
Kolik činí paušální daň v roce 2026?
Konečná roční povinnost I. pásma za rok 2026 činí 109 944 Kč, tedy 12 × 9 162 Kč. Vyšší zálohy 9 984 Kč zaplacené za první pololetí vytvořily přeplatek 4 932 Kč. Ve 2. pásmu zůstává měsíční platba 16 745 Kč a ve 3. pásmu 27 139 Kč.
Do kdy se podává přihláška do paušální daně pro rok 2026?
Oznámení o vstupu do paušálního režimu se podává finančnímu úřadu nejpozději do desátého dne zdaňovacího období (obecně do 10. ledna). Protože 10. leden 2026 připadá na sobotu, posouvá se lhůta na nejbližší pracovní den, tedy na pondělí 12. ledna 2026 (Finanční správa).
Jaké jsou sazby výdajových paušálů pro rok 2026?
80 % (řemeslné živnosti, max. 1 600 000 Kč), 60 % (ostatní živnosti, max. 1 200 000 Kč), 40 % (jiná samostatná činnost, max. 800 000 Kč) a 30 % (nájem, max. 600 000 Kč). Sazby ani stropy se pro rok 2026 nemění (§ 7 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb.).
Co je výhodnější pro nového podnikatele?
Záleží na zisku a rodinné situaci. Pokud máte děti nebo manželku bez příjmů, často se vyplatí paušální výdaje díky slevám a bonusu. Pokud čekáte vyšší zisk bez slev a chcete minimum administrativy, bývá výhodnější paušální daň. Vždy si propočítejte obě varianty.
Můžu z paušální daně přejít na paušální výdaje?
Dobrovolný odchod z paušálního režimu se oznamuje pro další zdaňovací období ve stanovené lhůtě. Jestliže však v průběhu roku nastane okolnost, kvůli níž se konečná daň nerovná paušální dani, podáte za tento rok běžné přiznání a můžete v něm při splnění zákonných podmínek použít výdajový paušál. Oznámení změn správci daně se řídí konkrétním důvodem.