Ve zkratce: Běžná OSVČ s hlavní činností platila v první polovině roku 2026 minimální sociální zálohu 5 720 Kč a od července 5 005 Kč; minimální zdravotní záloha je 3 306 Kč. U nové OSVČ je nutné rozlišit dvě odlišná pravidla. Snížené sociální minimum činí v roce 2026 3 575 Kč a v červenci nekleslo. Způsobilá OSVČ, která zahájila činnost po 31. 12. 2024, v předchozích pěti letech ji nevykonávala a není v paušálním režimu, však měsíční sociální zálohy v roce zahájení a následujícím roce vůbec nehradí. Roční pojistné a případný doplatek po přehledu tím nezanikají.
Zálohy OSVČ jsou pravidelné měsíční platby na sociální zabezpečení (důchodové pojištění) a na veřejné zdravotní pojištění, které podnikatel platí v průběhu roku. Po skončení roku podá přehledy o příjmech a výdajích, kde se skutečná výše pojistného doúčtuje — zaplacené zálohy se odečtou a vznikne buď doplatek, nebo přeplatek. Záloha tedy není konečná daň, ale „splátka dopředu" na pojistné, jehož finální výši zná podnikatel až po skončení roku.
Kolik jsou minimální zálohy OSVČ v roce 2026?
Minimální zálohy se počítají z minimálního vyměřovacího základu, který je odvozen od průměrné mzdy. V roce 2026 došlo k mimořádnému vývoji: od ledna platí jiné minimum než od července, protože novela vrací sociální minimum na nižší úroveň.
| Pojistné (hlavní činnost) | Min. záloha 1.–6. 2026 | Min. záloha od 1. 7. 2026 |
|---|---|---|
| Sociální (důchodové) | 5 720 Kč/měs. | 5 005 Kč/měs. |
| Zdravotní | 3 306 Kč/měs. | 3 306 Kč/měs. (beze změny) |
| Celkem minimum | 9 026 Kč/měs. | 8 311 Kč/měs. |
Zdroj: ČSSZ — Zálohy na pojistné na důchodové pojištění a Přehled nejdůležitějších údajů pro sociální zabezpečení v roce 2026; VZP — Platby zdravotního pojištění v roce 2026. Zákon č. 589/1992 Sb. a č. 592/1992 Sb. Platí pro rok 2026.
Minimální zálohu platí OSVČ, jejíž skutečný vyměřovací základ z podnikání nedosahuje zákonného minima — typicky začínající nebo menší živnostníci. Kdo má vyšší zisk, platí zálohu vypočtenou z vlastního vyměřovacího základu (viz dále).
Proč se sociální záloha v polovině roku 2026 snižuje?
Konsolidační balíček od 1. 1. 2026 zvýšil minimální měsíční vyměřovací základ OSVČ ze 35 % na 40 % průměrné mzdy, čímž minimální sociální záloha vzrostla na 5 720 Kč. Následná novela vrátila minimum na 35 % průměrné mzdy: od 1. 7. 2026 činí minimální sociální záloha 5 005 Kč měsíčně. Nižší roční minimum platí pro celý rok 2026, zatímco nižší měsíční záloha se hradí až za červenec. Rozdíl mezi starou a novou minimální měsíční zálohou je 715 Kč (za šest měsíců 4 290 Kč); skutečný přeplatek po ročním přehledu se však počítá z ročního pojistného a zaplacených záloh. Při celoroční hlavní činnosti na minimu a dvanácti zaplacených zálohách 6 × 5 720 Kč + 6 × 5 005 Kč vychází po zaokrouhlení ročního pojistného přeplatek 4 294 Kč. ČSSZ jej vypořádá podle údajů v přehledu; o vrácení přeplatku za první pololetí lze požádat i dříve.
Minimální zdravotní záloha 3 306 Kč zůstává po celý rok 2026 beze změny — novela se týká jen sociálního pojištění.
Jak se počítá výše zálohy OSVČ?
Záloha se neodvozuje od aktuálních příjmů, ale od vyměřovacího základu z posledního podaného přehledu za předchozí rok. Pro rok 2026 činí vyměřovací základ pro sociální pojištění 55 % daňového základu, zatímco u zdravotního pojištění se používá 50 % daňového základu. Z něj se počítá:
- Sociální (důchodové) pojištění: sazba 29,2 % z měsíčního vyměřovacího základu (§ 7 zákona č. 589/1992 Sb.).
- Zdravotní pojištění: sazba 13,5 % z měsíčního vyměřovacího základu (§ 2 zákona č. 592/1992 Sb.).
Postup výpočtu zálohy z přehledu:
- Daňový základ za rok = příjmy − výdaje (skutečné, nebo paušálem).
- Roční sociální vyměřovací základ = 55 % daňového základu; roční zdravotní vyměřovací základ = 50 % daňového základu.
- Měsíční vyměřovací základ každého pojištění = jeho roční vyměřovací základ ÷ počet měsíců činnosti.
- Záloha sociální = měsíční sociální vyměřovací základ × 29,2 %.
- Záloha zdravotní = měsíční zdravotní vyměřovací základ × 13,5 %.
- Pokud vyjde méně než minimum, platí se minimální záloha z tabulky výše.
Zdravotní záloha v nové výši se platí už za měsíc, ve kterém byl přehled podán. Nově vypočtená sociální záloha se bez ohledu na to, zda je vyšší, nebo nižší, platí až od měsíce následujícího po měsíci podání přehledu. Do té doby se pokračuje v dosavadní záloze, vždy s ohledem na aktuální zákonné minimum.
Modelový příklad: živnostník se ziskem 600 000 Kč
OSVČ na hlavní činnost vykázala za předchozí rok daňový základ (příjmy − výdaje) 600 000 Kč.
- Sociální roční vyměřovací základ = 55 % z 600 000 = 330 000 Kč; měsíčně 27 500 Kč.
- Zdravotní roční vyměřovací základ = 50 % z 600 000 = 300 000 Kč; měsíčně 25 000 Kč.
- Sociální záloha = 27 500 × 29,2 % = 8 030 Kč/měs.
- Zdravotní záloha = 25 000 × 13,5 % = 3 375 Kč/měs.
Obě zálohy převyšují minimum, takže OSVČ platí vypočtené částky. Měsíčně tedy na pojistné odvádí 11 405 Kč.
U vysokých příjmů platí pro sociální pojištění v roce 2026 také maximální roční vyměřovací základ 2 350 416 Kč a ČSSZ uvádí maximální měsíční zálohu 57 194 Kč. U zdravotního pojištění obdobný maximální vyměřovací základ není. Zdroj: ČSSZ – zálohy OSVČ a ČSSZ – maximální vyměřovací základ.
Modelový příklad: OSVČ na minimu
OSVČ s nízkým ziskem, jejíž vypočtené zálohy nedosahují minima, platila v první polovině roku 2026 minimum 5 720 Kč (sociální) + 3 306 Kč (zdravotní) = 9 026 Kč měsíčně. Od 1. 7. 2026 činí sociální minimum 5 005 Kč, takže celkové minimum je 8 311 Kč měsíčně. Rozdíl v měsíční sociální záloze za první pololetí je 715 Kč, tedy 4 290 Kč za šest měsíců; konečný přeplatek určí roční přehled a zaokrouhlení pojistného.
Jaké zálohy platí začínající OSVČ?
Začínající OSVČ musí posoudit dvě samostatné podmínky:
- Zproštění měsíčních sociálních záloh: činnost byla zahájena po 31. 12. 2024, OSVČ v předchozích pěti letech samostatnou činnost nevykonávala a není v paušálním režimu. V roce zahájení a v následujícím roce je měsíční sociální záloha 0 Kč. Po podání přehledu ale může vzniknout roční pojistné a doplatek.
- Snížené sociální minimum: pokud se zproštění nepoužije a OSVČ splňuje podmínku předchozích 20 let, činí minimum v roce 2026 3 575 Kč měsíčně. Červencová změna tuto částku nesnížila.
- Zdravotní záloha: začínající hlavní OSVČ zpravidla platí minimum 3 306 Kč měsíčně. Výjimky závisí například na souběžném zaměstnání nebo na tom, zda za člověka platí pojistné stát; nelze proto bez dalších vstupů předepsat stejné minimum každému.
Údaje vycházejí z Přehledu ČSSZ pro rok 2026 a § 14 zákona č. 589/1992 Sb.
Jak je to se zálohami u vedlejší činnosti?
Pro sociální pojištění je činnost vedlejší při zákonem vymezeném důvodu, například při zaměstnání zakládajícím účast na nemocenském pojištění, studiu, důchodu nebo péči. Zdravotní pojištění ale pojem „vedlejší činnost“ nepřebírá automaticky; minimum a zálohy odpadají jen při splnění jeho vlastních zákonných podmínek.
- Sociální pojištění: v prvním roce vedlejší činnosti se zálohy obvykle neplatí, pokud se dobrovolně nepřihlásíte k důchodovému pojištění. Povinné pojistné se doplatí jednorázově podle přehledu. Povinnost platit zálohy vzniká zpravidla až další rok, a to jen pokud daňový základ dosáhl rozhodné částky 117 521 Kč za rok (částka pro rok 2026 podle § 10 zákona č. 155/1995 Sb. a Přehledu ČSSZ). Pod tímto limitem se bez dobrovolné účasti sociální pojištění z vedlejší činnosti neodvádí.
- Minimální sociální záloha u vedlejší činnosti (pokud vznikne povinnost) je nižší než u hlavní — v roce 2026 činí 1 574 Kč/měs. (odpovídá minimálnímu měsíčnímu vyměřovacímu základu 5 387 Kč).
- Zdravotní pojištění: minimum se neuplatní například při zaměstnání, ve kterém je za zaměstnance odvedeno pojistné alespoň z příslušného minimálního základu, nebo u státního pojištěnce a dalších zákonných výjimek. Samotný sociální status vedlejší OSVČ nestačí. Pokud výjimka trvá celý kalendářní měsíc, může být průběžná záloha nulová a pojistné se dopočítá po přehledu ze skutečného základu.
Zdroj: ČSSZ — Přehled nejdůležitějších údajů pro sociální zabezpečení v roce 2026; § 10 zákona č. 155/1995 Sb. Platí pro rok 2026.
Kdy a jak se zálohy platí (splatnost a účty)?
Termíny splatnosti se u obou pojištění liší — to je častý zdroj sankcí a penále.
| Pojistné | Komu se platí | Splatnost zálohy |
|---|---|---|
| Sociální | OSSZ (ČSSZ) | do posledního dne kalendářního měsíce, za který se platí |
| Zdravotní | zdravotní pojišťovna | od 1. dne měsíce do 8. dne měsíce následujícího |
Zdroj: § 14a zákona č. 589/1992 Sb. (sociální); § 7 zákona č. 592/1992 Sb. (zdravotní); ČSSZ a VZP pro rok 2026.
Příklad: sociální záloha za leden je splatná do konce ledna; u měsíce zahájení SVČ však ČSSZ připouští platbu až do konce následujícího měsíce. Zdravotní zálohu za leden lze zaplatit od 1. ledna do 8. února; protože 8. 2. 2026 připadá na neděli, posouvá se termín na nejbližší pracovní den 9. 2. 2026 (VZP uvádí stejný posun).
Praktické zásady plateb:
- Platí se na variabilní symbol přidělený OSSZ a pojišťovnou (zpravidla rodné číslo nebo přidělené IČ pro platby) — bez správného VS se platba nespáruje.
- Záloha se platí na samostatné účty OSSZ a konkrétní zdravotní pojišťovny; nelze obě poslat „jednou platbou".
- Rozhodující je den připsání na účet instituce, ne den odeslání — plaťte s rezervou.
- Penále se počítá jako úrok z prodlení: ročně ve výši repo sazby ČNB platné k 1. dni daného pololetí zvýšené o 8 procentních bodů. V 1. pololetí 2026 to při repo sazbě 3,50 % činí 11,50 % p.a.; ve 2. pololetí při repo sazbě 3,75 % k 1. 7. 2026 činí 11,75 % p.a. Stejnou metodiku používá sociální (§ 20 zákona č. 589/1992 Sb.) i zdravotní pojištění (§ 18 zákona č. 592/1992 Sb.). Výjimka pouze u sociálních záloh: je-li sociální záloha zaplacena po splatnosti, ale do konce následujícího kalendářního měsíce, penále se z ní nepočítá. U zdravotní zálohy tato tolerance neplatí; po jejím termínu splatnosti může běžet penále.
Co se stane na konci roku? Přehledy a doplatek
Zálohy jsou jen splátky — definitivní výši pojistného OSVČ vyúčtuje v přehledu o příjmech a výdajích, který podává zvlášť OSSZ a zvlášť zdravotní pojišťovně. Přehled za rok 2025 se řádně podává do 4. 5. 2026 (měsíc po termínu daňového přiznání), případně později při zpracování daňovým poradcem.
- Pokud zálohy nepokryly roční pojistné, vznikne doplatek — splatný do 8 dnů od podání přehledu.
- Pokud zálohy převýšily pojistné, vznikne přeplatek, který instituce vrátí na žádost nebo započte na další zálohy.
- Zdravotní záloha se mění od měsíce podání přehledu; nová sociální záloha od následujícího měsíce, ať se zvýší, nebo sníží.
Provázanost záloh a přehledů řeší detailně samostatný návod přehled OSSZ (připravujeme).
Nejčastější chyby při placení záloh OSVČ
- Záměna termínů splatnosti — sociální do konce měsíce, zdravotní do 8. dne následujícího. Mnoho OSVČ platí obě stejně. U sociální zálohy zaplacené se zpožděním ale penále nenabíhá, pokud ji uhradíte do konce následujícího kalendářního měsíce; problém vzniká až při delším prodlení.
- Pokračování ve staré (nižší) záloze po lednu, ačkoli přehled ještě nebyl podán. Pozor: po lednu je nutné platit alespoň nové minimum pro daný rok, i když přehled teprve podáte.
- Opomenutí snížení od 1. 7. 2026 — kdo má trvalý příkaz na 5 720 Kč, měl by si jej od července upravit na 5 005 Kč (pokud platí minimum).
- Nesprávný variabilní symbol — platba se nespáruje a eviduje se jako nedoplatek.
- Automatické přenesení sociálního statusu „vedlejší“ do zdravotního pojištění. U zdravotního se ověřuje samostatná zákonná výjimka; bez ní může platit minimum i povinnost záloh.
- Záměna zálohy a paušální daně — v režimu paušální daně se zálohy na pojistné neplatí samostatně, jsou součástí jedné paušální platby.
Související témata a nástroje
- kalkulačka záloh OSVČ rychle spočítá navazující sociální a zdravotní zálohy.
- důchod OSVČ ukazuje dlouhodobý dopad vyměřovacího základu.
- vyměřovací základ vysvětluje, z čeho se pojistné počítá.
- nemocenská OSVČ navazuje na dobrovolnou nemocenskou účast OSVČ.
Shrnutí: zálohy OSVČ 2026 v kostce
- Minimální sociální záloha: 5 720 Kč (do 30. 6. 2026), 5 005 Kč (od 1. 7. 2026); rozdíl měsíčních záloh je 715 Kč, konečný přeplatek určí roční přehled.
- Minimální zdravotní záloha: 3 306 Kč po celý rok 2026, beze změny.
- Začínající hlavní OSVČ: sociální záloha může být 0 Kč při zproštění po splnění pětileté podmínky, 3 575 Kč při samostatné 20leté podmínce, nebo běžné minimum; zdravotní minimum 3 306 Kč jen tehdy, pokud se neuplatní zákonná výjimka.
- Výpočet z přehledu: sociální vyměřovací základ = 55 % daňového základu, zdravotní = 50 %; sazby 29,2 % a 13,5 %.
- Splatnost: sociální do konce měsíce, zdravotní do 8. dne následujícího měsíce.
- Sociálně vedlejší činnost: v 1. roce zpravidla bez sociálních záloh, pokud nevznikne dobrovolná účast; následně se povinné zálohy odvíjejí od účasti podle přehledu. Zdravotní minimum a zálohy odpadají pouze při samostatné zákonné výjimce.
- Penále = úrok z prodlení (repo ČNB + 8 p.b. = 11,50 % p.a. v 1. pololetí a 11,75 % p.a. ve 2. pololetí 2026); u sociálních záloh zaplacených do konce následujícího měsíce penále nenabíhá; u zdravotních tato tolerance neplatí.
Další praktický postup
Zaplatili jste za první pololetí 2026 vyšší sociální zálohy? Vrácení přeplatku po snížení minima vysvětluje podmínky, individuální rozdíl, žádost ČSSZ a odlišný postup v paušálním režimu.
Často kladené otázky
Kolik je minimální záloha OSVČ na sociální a zdravotní pojištění v roce 2026?
Minimální měsíční záloha na sociální (důchodové) pojištění činila 5 720 Kč do 30. 6. 2026 a od 1. 7. 2026 činí 5 005 Kč. Minimální záloha na zdravotní pojištění je po celý rok 2026 ve výši 3 306 Kč. Celkové minimum tedy dělalo 9 026 Kč měsíčně v první polovině roku a od července činí 8 311 Kč.
Od kdy a o kolik klesnou zálohy OSVČ v roce 2026?
Od 1. 7. 2026 minimální sociální záloha klesla z 5 720 Kč na 5 005 Kč, tedy o 715 Kč měsíčně. Nižší minimální vyměřovací základ se použije pro celý rok 2026, a proto se při ročním přehledu porovná skutečné pojistné se všemi uhrazenými zálohami. Při celoroční činnosti na minimu a zaplacení všech dvanácti záloh vychází přeplatek po zaokrouhlení 4 294 Kč; u jiné výše příjmů nebo zaplacených záloh bude výsledek jiný. Zdravotní minimum 3 306 Kč se nemění.
Jaké zálohy platí začínající OSVČ?
Začínající hlavní OSVČ, která splňuje 20letou podmínku a nemá zproštění záloh při splnění pětileté podmínky, platí zvýhodněné sociální minimum 3 575 Kč měsíčně; tato částka se od července 2026 nesnížila. Při zproštění záloh po splnění pětileté podmínky mimo paušální režim může být sociální záloha 0 Kč, roční pojistné ale nezaniká. Zdravotní minimum činí 3 306 Kč jen tehdy, pokud se na OSVČ nevztahuje samostatná zákonná výjimka.
Kdy jsou zálohy OSVČ splatné?
Sociální záloha je splatná do posledního dne kalendářního měsíce, za který se platí. Zdravotní záloha je splatná od 1. dne měsíce do 8. dne měsíce následujícího. Rozhoduje den připsání na účet instituce, proto je vhodné platit s rezervou. U sociální zálohy se penále nepočítá, pokud ji uhradíte do konce následujícího kalendářního měsíce; u zdravotní zálohy tato tolerance neplatí.
Jak se počítá výše zálohy OSVČ z přehledu?
Sociální vyměřovací základ činí 55 % daňového základu a zdravotní 50 %. Z příslušného měsíčního základu se počítá sociální záloha sazbou 29,2 % a zdravotní sazbou 13,5 %. Zdravotní záloha platí od měsíce podání přehledu; nově vypočtená sociální záloha od měsíce následujícího.
Platí OSVČ s vedlejší činností zálohy na pojistné?
V prvním roce vedlejší činnosti se sociální zálohy zpravidla neplatí, pokud se dobrovolně nepřihlásíte k důchodovému pojištění; povinné pojistné se případně doplatí podle přehledu. Povinné sociální pojištění vzniká už při dosažení rozhodné částky 117 521 Kč daňového základu za rok 2026. U zdravotního pojištění se minimum a zálohy neuplatní jen při samostatné zákonné výjimce; bez ní sociální označení „vedlejší“ nestačí.
Co se stane, když zálohu zaplatím pozdě nebo vůbec?
Penále se počítá jako úrok z prodlení — ročně ve výši repo sazby ČNB zvýšené o 8 procentních bodů (v 1. pololetí 2026 to je 11,50 % p.a., ve 2. pololetí 11,75 % p.a.). Stejná metodika platí pro sociální (§ 20 zákona č. 589/1992 Sb.) i zdravotní pojištění (§ 18 zákona č. 592/1992 Sb.). U sociální zálohy zaplacené po splatnosti, ale do konce následujícího kalendářního měsíce, se penále nepočítá; u zdravotní zálohy tato tolerance neplatí. Při delším prodlení se dluh může vymáhat a ovlivní také nárok na nemocenské dávky či důchodové pojištění. Při krátkodobých potížích je vhodné kontaktovat OSSZ a pojišťovnu a domluvit splátky.
Jak se počítá doplatek pojistného po podání přehledu?
Doplatek je rozdíl mezi celkovým ročním pojistným a součtem záloh, které jste během roku zaplatili. Sociální pojistné se počítá sazbou 29,2 % z vyměřovacího základu ve výši 55 % daňového základu, zdravotní sazbou 13,5 % z 50 % daňového základu; u obou se ještě kontrolují příslušná minima a výjimky. Po odečtení zaplacených záloh vznikne doplatek, nebo přeplatek.
Pojistné se přitom počítá a hradí zvlášť OSSZ a zvlášť zdravotní pojišťovně. Doplatek je splatný do 8 dnů od podání přehledu. Přehled za rok 2025 se řádně podává do 4. 5. 2026, takže případný doplatek je nutné v této návaznosti uhradit.
Co dělat, když příjmy klesnou a předepsané zálohy jsou příliš vysoké?
Výši zálohy odvozenou z posledního přehledu nelze jednostranně snížit jen proto, že příjmy klesly. Při zákonem požadovaném poklesu příjmů však můžete ČSSZ podat oznámení o snížení měsíčního vyměřovacího základu (u vedlejší činnosti případně o zrušení záloh) a zdravotní pojišťovnu požádat o snížení záloh podle § 8 odst. 4 zákona č. 592/1992 Sb. Zpětné snížení za již splatné měsíce ani snížení pod příslušné minimum není možné.
Při krátkodobých potížích s placením kontaktujte příslušnou OSSZ a zdravotní pojišťovnu; případné povolení splátek řeší každá instituce podle vlastních pravidel. Přeplatek, který kvůli nižším příjmům vznikne v ročním přehledu, vám instituce vrátí na žádost nebo započte na další zálohy.
Má OSVČ při placení záloh nárok na nemocenskou?
Nárok na nemocenské dávky vzniká OSVČ jen tehdy, pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění — povinné zálohy na sociální (důchodové) a zdravotní pojištění samy o sobě nárok na nemocenskou nezakládají. Důchodové pojištění placené v rámci běžných sociálních záloh kryje důchody, nikoli nemocenské dávky.
Dobrovolná nemocenská účast je tedy samostatná platba navíc. Komu se vyplatí a jak se nemocenská OSVČ počítá, řeší samostatně nemocenská OSVČ.
Kdy OSVČ neplatí minimální zálohy?
U sociálně vedlejší činnosti se v prvním roce zálohy zpravidla neplatí, pokud se dobrovolně nepřihlásíte k důchodovému pojištění; v dalších letech se povinné zálohy řídí účastí podle přehledu. Za celý rok 2026 se posuzuje rozhodná částka 117 521 Kč. U zdravotního pojištění se zvlášť ověřuje, zda OSVČ patří do skupiny bez minima a průběžných záloh — například kvůli zaměstnání s odvodem alespoň z minima nebo protože je státním pojištěncem.
Minimum neřešíte ani v režimu paušální daně: zálohy na sociální a zdravotní pojištění se zde neplatí samostatně, ale jsou součástí jediné měsíční paušální platby. Začátek podnikání sám o sobě nezbavuje hlavní OSVČ povinnosti hradit minimální zdravotní zálohu už v prvním roce; výjimka musí vyplývat ze zákona, například ze souběhu s kvalifikovaným zaměstnáním nebo ze statusu státního pojištěnce.
U hlavní činnosti jinak platí, že minimální zálohu hradí ten, jehož vypočtená záloha nedosáhne minima. Sociální se počítá z 55 % daňového základu sazbou 29,2 %, zdravotní z 50 % sazbou 13,5 %; u obou se samostatně posuzují zákonná minima a výjimky.