Ve zkratce: Roční odvody OSVČ se počítají ze základu daně (příjmy minus výdaje). Z něj zaplatíte tři položky: daň z příjmů 15 % (sníženou o slevu na poplatníka 30 840 Kč), sociální pojištění 29,2 % z vyměřovacího základu, kterým je 55 % základu daně, a zdravotní pojištění 13,5 % z vyměřovacího základu, kterým je 50 % základu daně. U hlavní činnosti ale do výpočtu vstupují minima. Příklad: živnostník s příjmy 800 000 Kč a 60% paušálem má základ daně 320 000 Kč, na dani zaplatí 17 160 Kč a kvůli minimům vyjde sociální 60 056 Kč a zdravotní 39 664 Kč – celkem 116 880 Kč za rok. Platí pro rok 2026 (zákon č. 586/1992 Sb. a zákon č. 589/1992 Sb.).
Kalkulačka odvodů OSVČ výše spočítá daň i obě pojištění automaticky – zadáte příjmy, zvolíte způsob uplatnění výdajů (výdajový paušál, nebo skutečné výdaje), případně slevy, a získáte roční odvody i modelový zůstatek daňového základu po nich. Při výdajovém paušálu tento zůstatek není skutečným čistým ziskem ani hotovostí: skutečné náklady kalkulačka nezná. Níže najdete vysvětlení, jak se každá položka počítá, sazby a limity pro rok 2026 v tabulce a modelové příklady.
Rozsah výpočtu: Zdravotní minimum vypněte jen při splnění samostatné výjimky po všechny měsíce činnosti. Volba vedlejší činnosti se týká sociálního pojištění a sama zdravotní minimum neruší. Pokud se podmínky výjimky v průběhu roku měnily, použijte přehled zdravotní pojišťovny s rozpisem měsíců.
Jak se počítají odvody OSVČ v roce 2026?
Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) odvádí ze své činnosti tři samostatné platby, každou s vlastním základem a vlastní sazbou:
- Daň z příjmů fyzických osob podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Základem je dílčí základ daně ze samostatné činnosti (§ 7), tedy příjmy minus výdaje. Sazba je 15 %, u vysokých příjmů část nad 36násobek průměrné mzdy podléhá sazbě 23 %.
- Sociální (důchodové) pojištění podle zákona č. 589/1992 Sb. Sazba pro OSVČ je 29,2 % (28 % na důchodové pojištění + 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti), počítá se z vyměřovacího základu, kterým je 55 % dílčího základu daně.
- Zdravotní pojištění podle zákona č. 592/1992 Sb. Sazba je 13,5 %, počítá se z vyměřovacího základu, kterým je 50 % dílčího základu daně.
Vyměřovací základ je částka, ze které se počítá pojistné; u OSVČ je to procento z dílčího základu daně (55 % u sociálního, 50 % u zdravotního pojištění). Dílčí základ daně ze samostatné činnosti jsou příjmy minus výdaje podle § 7 zákona o daních z příjmů.
Společný startovní bod všech tří výpočtů je základ daně = příjmy minus výdaje. Výdaje může OSVČ uplatnit dvěma způsoby: buď výdajovým paušálem (procentem z příjmů), nebo skutečnými výdaji doloženými v účetnictví či daňové evidenci. Tuto volbu řeší podrobně samostatný článek o výdajových paušálech.
Pozn.: tato kalkulačka počítá klasický režim (daňové přiznání + přehledy). Alternativou je paušální daň s jednou měsíční platbou; přiznání a přehledy za daný rok odpadají jen při dani skutečně rovné paušální dani. Této variantě se věnujeme níže.
Jaké jsou vzorce pro výpočet odvodů OSVČ?
Vzorce, které používá i kalkulačka výše, vypadají takto:
SPOLEČNÝ ZÁKLAD
základ daně = příjmy − výdaje (výdaje = paušál, nebo skutečné)
DAŇ Z PŘÍJMŮ
daň před slevou = základ daně × 15 %
daň = daň před slevou − sleva na poplatníka (30 840 Kč) − další slevy
SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ
vyměřovací základ (soc.) = základ daně × 55 %
sociální pojistné = vyměřovací základ × 29,2 %
ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
vyměřovací základ (zdrav.) = základ daně × 50 %
zdravotní pojistné = vyměřovací základ × 13,5 %
MODELOVÝ ZŮSTATEK ZÁKLADU = základ daně − daň − sociální − zdravotní
U hlavní činnosti platí pro obě pojištění minimální vyměřovací základ – pokud z výpočtu vyjde nižší pojistné, doplácí se do minima (viz tabulka). Naopak u velmi vysokých příjmů se uplatní maximální vyměřovací základ sociálního pojištění 2 350 416 Kč.
Sazby, limity a zálohy OSVČ pro rok 2026
Následující tabulka shrnuje parametry, se kterými kalkulačka odvodů OSVČ pro rok 2026 pracuje. Jde o ověřené hodnoty podle zákona č. 586/1992 Sb., zákona č. 589/1992 Sb., zákona č. 592/1992 Sb. a Přehledu nejdůležitějších údajů ČSSZ pro rok 2026.
| Položka | Hodnota 2026 | Poznámka |
|---|---|---|
| Sazba daně z příjmů | 15 % / 23 % | 23 % z části základu nad 1 762 812 Kč/rok (§ 16 ZDP) |
| Sleva na poplatníka | 30 840 Kč/rok | 2 570 Kč/měsíc (§ 35ba ZDP) |
| Sazba sociálního pojištění | 29,2 % | z vyměřovacího základu (= 55 % základu daně) |
| Sazba zdravotního pojištění | 13,5 % | z vyměřovacího základu (= 50 % základu daně) |
| Min. vyměř. základ – sociální (hlavní) | 17 139 Kč/měsíc | 35 % průměrné mzdy za celý rok 2026 → roční minimum 205 668 Kč |
| Min. záloha – sociální (hlavní) | 5 720 Kč/měsíc | do 30. 6. 2026; od 1. 7. 2026 klesá na 5 005 Kč |
| Sociální záloha začínající OSVČ | 0 Kč nebo 3 575 Kč | zproštění po splnění 5leté podmínky mimo paušální režim; snížené minimum při odlišné 20leté podmínce |
| Min. vyměř. základ – zdravotní | 24 483,50 Kč/měsíc | platí celý rok 2026 |
| Min. záloha – zdravotní | 3 306 Kč/měsíc | platí celý rok 2026 |
| Max. vyměřovací základ – sociální | 2 350 416 Kč/rok | 48násobek průměrné mzdy (§ 15a zák. č. 589/1992 Sb.) |
| Rozhodná částka – vedlejší činnost | 117 521 Kč/rok | pod tímto ziskem se sociální u vedlejší činnosti neplatí |
Zdroj: zákon č. 586/1992 Sb. (daň), zákon č. 589/1992 Sb. (sociální), zákon č. 592/1992 Sb. (zdravotní); minimální zálohy a vyměřovací základy podle Přehledu ČSSZ a VZP ČR pro rok 2026. Hodnoty platí pro rok 2026.
Pozor na mid-year změnu sociálního pojištění. Od 1. 7. 2026 klesá minimální vyměřovací základ sociálního pojištění ze 40 % na 35 % průměrné mzdy a s ním minimální záloha hlavní činnosti z 5 720 Kč na 5 005 Kč (novela zákona č. 589/1992 Sb.). Nižší záloha 5 005 Kč se platí poprvé za červenec 2026 (za leden–červen ještě 5 720 Kč). Snížený 35% základ se ale do ročního Přehledu promítne za celý rok 2026: roční minimální vyměřovací základ je 12 × 17 139 = 205 668 Kč a roční minimální pojistné 205 668 × 29,2 % = 60 056 Kč. OSVČ na minimu tak zaplatí na zálohách 6 × 5 720 + 6 × 5 005 = 64 350 Kč a po Přehledu jí vznikne přeplatek 4 294 Kč, který OSSZ na žádost vrátí. (Rozdíl záloh 715 Kč/měsíc je horní hranice – kdo měl vyměřovací základ z příjmů mezi 17 139 a 19 587 Kč, vrací se mu méně.) Zdravotního pojištění se tato změna netýká, jeho minimum 3 306 Kč platí po celý rok. Podrobnosti k zálohám řeší článek o zálohách OSVČ.
U vedlejší činnosti vzniká sociální pojištění již při dosažení rozhodné částky 117 521 Kč. Za každý měsíc bez činnosti se hranice sníží o 9 794 Kč; při jednom měsíci činnosti tak činí 9 787 Kč. Při povinné účasti se uplatní minimální vyměřovací základ 5 387 Kč za aktivní měsíc. Za celý rok proto při zisku přesně 117 521 Kč vychází sociální pojistné 18 877 Kč, nikoli nula. Tyto hranice byly znovu ověřeny k 26. 9. 2026 podle ČSSZ a přehledu parametrů ČSSZ 2026.
Hlavní, nebo vedlejší činnost? Liší se minima
Zda platíte minimální zálohy, závisí na tom, jde-li o hlavní, nebo vedlejší činnost:
- Hlavní činnost (bez zákonného důvodu pro vedlejší status): zpravidla platí minimální zálohy na sociální i zdravotní pojištění i při nízkém nebo nulovém zisku; u začínajících OSVČ a u zdravotního pojištění existují samostatné výjimky.
- Vedlejší činnost pro ČSSZ (souběh se zaměstnáním, důchodem, rodičovskou, studiem do 26 let): sociální pojištění se odvádí jen tehdy, dosáhne-li daňový základ rozhodné částky 117 521 Kč za rok 2026 (§ 10 zák. č. 155/1995 Sb.). Zdravotní minimum odpadá pouze při samostatně splněné zdravotní výjimce; sociální status sám nestačí.
Kalkulačka výše počítá ve výchozím nastavení hlavní činnost s uplatněním minim. Při vlastním výpočtu vypínejte zdravotní minimum jen tehdy, když splňujete konkrétní zákonnou zdravotní výjimku.
Modelový příklad: živnostník s výdajovým paušálem
Programátor (volná živnost) měl za rok 2026 příjmy 800 000 Kč, vede hlavní činnost a uplatní 60% výdajový paušál. Nemá další slevy ani děti.
Krok 1 – základ daně (příjmy minus paušální výdaje) Paušál 60 %: výdaje = 800 000 × 60 % = 480 000 Kč. Základ daně = 800 000 − 480 000 = 320 000 Kč
Krok 2 – daň z příjmů Daň před slevou = 320 000 × 15 % = 48 000 Kč Daň po slevě na poplatníka = 48 000 − 30 840 = 17 160 Kč
Krok 3 – sociální pojištění Vyměřovací základ = 320 000 × 55 % = 176 000 Kč Tento základ je pod ročním minimem hlavní činnosti pro rok 2026. Snížený 35% vyměřovací základ (17 139 Kč/měsíc) se uplatní za celý rok, takže roční minimum je 12 × 17 139 = 205 668 Kč. Sociální pojistné = 205 668 × 29,2 % = 60 056 Kč
Krok 4 – zdravotní pojištění Vyměřovací základ = 320 000 × 50 % = 160 000 Kč Tento základ je pod ročním minimem hlavní činnosti 12 × 24 483,50 Kč = 293 802 Kč. Zdravotní pojistné v modelu = 293 802 × 13,5 % = 39 664 Kč
Krok 5 – celkem a modelový zůstatek daňového základu Odvody celkem = 17 160 + 60 056 + 39 664 = 116 880 Kč Modelový zůstatek základu = 320 000 − 116 880 = 203 120 Kč
Částka 203 120 Kč je zbytek daňového základu po modelových odvodech. Není to hotovost, která podnikateli skutečně zůstane z příjmů 800 000 Kč: paušálních 480 000 Kč výdajů nemusí odpovídat jeho skutečným nákladům. Kontrola minim: vyměřovací základy z procentního výpočtu (176 000 Kč u sociálního, 160 000 Kč u zdravotního) jsou pod ročními minimy, proto kalkulačka minimum u hlavní činnosti uplatní.
Modelový příklad: nízký zisk a doplatek do minima
Kadeřnice (řemeslná živnost, hlavní činnost) měla za rok 2026 příjmy 300 000 Kč a uplatní 80% výdajový paušál.
Krok 1 – základ daně Výdaje = 300 000 × 80 % = 240 000 Kč Základ daně = 300 000 − 240 000 = 60 000 Kč
Krok 2 – daň z příjmů Daň před slevou = 60 000 × 15 % = 9 000 Kč Sleva na poplatníka 30 840 Kč je vyšší než daň, daň se sníží nejvýše na nulu → daň = 0 Kč (slevu nelze vyplatit jako bonus).
Krok 3 – sociální pojištění (kontrola minima) Vyměřovací základ z výpočtu = 60 000 × 55 % = 33 000 Kč. Roční minimum sociálního vyměřovacího základu pro rok 2026 je vyšší (vychází z měsíčního minima), proto se pojistné počítá z minimálního základu. Pozor: zálohy a skutečné roční pojistné se liší. Během roku zaplatíte na zálohách součet 6 × 5 720 Kč (leden–červen) + 6 × 5 005 Kč (červenec–prosinec) = 64 350 Kč. Skutečné roční minimální pojistné je ale nižší, protože snížený 35% vyměřovací základ (měsíčně 17 139 Kč) se v ročním Přehledu uplatní za celý rok 2026: 12 × 17 139 × 29,2 % = 60 056 Kč. Rozdíl (zaplacené zálohy 64 350 Kč − roční pojistné 60 056 Kč = 4 294 Kč) je přeplatek, který OSSZ na žádost vrátí.
Krok 4 – zdravotní pojištění (kontrola minima) Vyměřovací základ z výpočtu = 60 000 × 50 % = 30 000 Kč; roční minimum je 12 × 24 483,50 = 293 802 Kč, takže se platí z minima. Rozhodné pro roční doplatek je skutečné roční pojistné z minimálního základu = 293 802 × 13,5 % = 39 664 Kč ročně (zaokrouhleno nahoru dle § 2 zák. č. 592/1992 Sb.). Na zálohách přitom zaplatíte 12 × 3 306 = 39 672 Kč (měsíční minimální záloha 3 306 Kč je zaokrouhlena nahoru), takže drobný rozdíl 8 Kč je přeplatek.
Závěr: u nízkého zisku rozhodují minimální vyměřovací základy – přestože daň vyšla nulová, sociální a zdravotní pojištění se platí z minima. Proto se u hlavní činnosti vyplatí počítat odvody i při ztrátě nebo malém zisku.
Kolik odvedu z různého základu daně 2026?
Orientační přehled ročních odvodů u hlavní činnosti vykonávané všech 12 měsíců, se základní slevou na poplatníka, bez dětí a bez výjimek z pojistných minim:
| Základ daně/rok | Daň (15 % − sleva) | Sociální (29,2 % z 55 %) | Zdravotní (13,5 % z 50 %) | Odvody celkem |
|---|---|---|---|---|
| 200 000 Kč | 0 Kč | 60 056 Kč (minimum) | 39 664 Kč (minimum) | 99 720 Kč |
| 400 000 Kč | 29 160 Kč | 64 240 Kč | 39 664 Kč (minimum) | 133 064 Kč |
| 600 000 Kč | 59 160 Kč | 96 360 Kč | 40 500 Kč | 196 020 Kč |
| 800 000 Kč | 89 160 Kč | 128 480 Kč | 54 000 Kč | 271 640 Kč |
| 1 000 000 Kč | 119 160 Kč | 160 600 Kč | 67 500 Kč | 347 260 Kč |
Zdroj: vlastní výpočet podle zákona č. 586/1992 Sb., č. 589/1992 Sb. a č. 592/1992 Sb., sazby a sleva pro rok 2026. U základů 200 000 a 400 000 Kč zasahuje uvedené roční pojistné minimum; skutečná povinnost závisí také na délce činnosti a zákonných výjimkách.
Jak funguje paušální daň jako alternativa?
OSVČ s ročními příjmy do 2 000 000 Kč, která není plátcem DPH a splňuje další zákonné podmínky, může místo výše uvedeného výpočtu zvolit paušální režim. Daň a obě pojistné hradí jednou měsíční částkou; přiznání ani přehledy za daný rok nepodává pouze tehdy, pokud je její daň skutečně rovna paušální dani. Příjmový strop pro vstup do paušálního režimu je 2 000 000 Kč; pásmo se řídí výší a druhem příjmů (hranice 1 / 1,5 / 2 mil. Kč podle výše výdajového paušálu, na který by činnost měla nárok):
| Pásmo | Měsíční paušál 2026 | Limit příjmů |
|---|---|---|
| I. pásmo | 9 984 Kč (1. 1.–30. 6. 2026), 9 162 Kč (od 1. 7. 2026) | do 1 000 000 Kč bez ohledu na druh činnosti; do 1 500 000 nebo 2 000 000 Kč při převaze činností s 80% (60%) paušálem |
| II. pásmo | 16 745 Kč | do 1 500 000 Kč |
| III. pásmo | 27 139 Kč | do 2 000 000 Kč |
Zdroj: § 2a a násl. zákona č. 586/1992 Sb.; částky podle Finanční správy pro rok 2026. I. pásmo se od 1. 7. 2026 snižuje na 9 162 Kč (se zpětným zohledněním za leden–červen).
Paušální daň se vyplatí spíš při vyšším zisku a nízkých skutečných výdajích; při nízkém zisku nebo při nároku na slevy (děti, manžel/ka) bývá výhodnější klasický režim, protože v paušálním režimu nelze uplatnit slevy ani daňové zvýhodnění. Srovnání obou variant rozebírá článek o daňovém přiznání OSVČ.
Časté chyby při výpočtu odvodů OSVČ
- Počítání pojištění z plného základu daně. Sociální se počítá z 55 % základu daně, zdravotní z 50 %, nikoli z celého základu. Z chybného plného základu vyjdou odvody zhruba dvojnásobné.
- Vynechání minimálních záloh u hlavní činnosti. I při nulové dani se u hlavní činnosti platí sociální a zdravotní pojištění z minima (3 306 Kč/měsíc zdravotní, 5 720/5 005 Kč/měsíc sociální). Nulová daň neznamená nulové odvody.
- Záměna zálohy a ročního pojistného. Měsíční zálohy jsou jen průběžné platby. Skutečnou výši pojistného určí až roční Přehled; rozdíl se doplácí, nebo vrací.
- Sleva na poplatníka jako bonus. Slevou na poplatníka (30 840 Kč) lze snížit daň nejvýše na nulu. Není to daňový bonus – na rozdíl od daňového zvýhodnění na děti se nevyplácí.
- Přehlédnutí změny sociálního minima v půlce roku. Minimální sociální záloha klesá od 1. 7. 2026 z 5 720 Kč na 5 005 Kč; kdo počítá celý rok s 5 720 Kč, přeplatí.
- Souběh paušálu a skutečných výdajů. Pro daný rok lze u všech příjmů z § 7 uplatnit jen jeden způsob – buď paušál, nebo skutečné výdaje, ne kombinaci.
Kdy a kam se odvody platí? (kalendář 2026)
Kalkulačka spočítá roční odvody; ty se ale neplatí najednou. Daň se vyrovná v daňovém přiznání, pojištění v ročních Přehledech, během roku se platí měsíční zálohy:
- Měsíční zálohy: sociální je splatná do konce měsíce, za který se platí, zdravotní do 8. dne následujícího měsíce. Způsobilá nová OSVČ může mít sociální zálohu 0 Kč, ale roční pojistné a přehled zůstávají; u zdravotní zálohy záleží na zákonných výjimkách.
- Daňové přiznání za rok 2025 se podává papírově do 1. 4. 2026, elektronicky do 4. 5. 2026, s poradcem do 1. 7. 2026.
- Přehledy za rok 2025 pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu se podle způsobu a dne podání přiznání podávaly do 4. 5. 2026 (základní lhůta), do 4. 6. 2026 (po pozdějším elektronickém přiznání) nebo do 3. 8. 2026 (při splnění podmínek pro přiznání podané poradcem). Případný doplatek je splatný do 8 dnů od podání přehledu, případně ode dne, kdy měl být podán. Termín zdravotního přehledu bez povinnosti podat daňové přiznání byl 8. 4. 2026.
Konkrétní termíny a postup řeší článek o daňovém přiznání OSVČ.
Shrnutí
Roční odvody OSVČ se v roce 2026 počítají ze základu daně (příjmy minus výdaje). Daň z příjmů je 15 % po odečtení slevy na poplatníka 30 840 Kč; sociální pojištění 29,2 % z vyměřovacího základu, kterým je 55 % základu daně; zdravotní pojištění 13,5 % z vyměřovacího základu, kterým je 50 % základu daně. U hlavní činnosti se uplatní minimální vyměřovací základy (zdravotní záloha 3 306 Kč/měsíc, sociální 5 720 Kč do června a 5 005 Kč od července 2026; roční minimální sociální základ je 35 % průměrné mzdy za celý rok = 205 668 Kč). Při příjmech 800 000 Kč a 60% paušálu vyjde základ 320 000 Kč a odvody 116 880 Kč. Hodnoty platí pro rok 2026 podle zákona č. 586/1992 Sb., č. 589/1992 Sb. a č. 592/1992 Sb. Kalkulačka nahoře provede výpočet automaticky pro libovolné příjmy, výdaje i slevy.
Často kladené otázky
Z čeho se počítá sociální a zdravotní pojištění OSVČ?
Obě pojištění se počítají z vyměřovacího základu odvozeného od základu daně (příjmy minus výdaje). U sociálního pojištění je vyměřovacím základem 55 % základu daně a sazba je 29,2 %; u zdravotního pojištění je vyměřovacím základem 50 % základu daně a sazba je 13,5 %. U hlavní činnosti platí minimální vyměřovací základy podle zákona č. 589/1992 Sb. a č. 592/1992 Sb.
Kolik je minimální záloha OSVČ na pojištění v roce 2026?
Běžné minimum hlavní činnosti je 5 720 Kč do 30. 6. 2026 a 5 005 Kč od 1. 7. 2026. Začínající OSVČ může podle pětileté výjimky a paušálního režimu platit 0 Kč, nebo při 20leté úlevě 3 575 Kč. Zdravotní minimum 3 306 Kč neplatí univerzálně pro osoby se zákonnou výjimkou.
Jak vysokou daň zaplatí OSVČ?
Daň z příjmů je 15 % ze základu daně (příjmy minus výdaje), sníženo o slevu na poplatníka 30 840 Kč ročně. Část základu nad 1 762 812 Kč za rok (36násobek průměrné mzdy) podléhá vyšší sazbě 23 %. Pokud je sleva vyšší než daň, daň vyjde nulová, ale pojištění se u hlavní činnosti platí z minima. Vychází z § 16 a § 35ba zákona č. 586/1992 Sb.
Vyplatí se výdajový paušál, nebo skutečné výdaje?
Paušál (80/60/40/30 % podle činnosti) se vyplatí, když jsou vaše skutečné výdaje nižší než procento z příjmů a nechcete vést podrobnou evidenci. Skutečné výdaje se vyplatí při vysokých reálných nákladech (materiál, nájem, mzdy). Pro daný rok lze u příjmů z § 7 uplatnit jen jeden způsob. Volbu rozebírá článek o výdajových paušálech.
Platí OSVČ na vedlejší činnost minimální zálohy?
U sociálního pojištění se záloha odvíjí od rozhodné částky 117 521 Kč za rok 2026 (§ 10 zák. č. 155/1995 Sb.) a v prvním roce vedlejší činnosti se standardně neplatí. Zdravotní minimum a zálohy ale odpadají jen při splnění samostatné zdravotní výjimky, například u státního pojištěnce nebo souběžného zaměstnání s odvodem alespoň z příslušného minima.
Co je výhodnější – klasické odvody, nebo paušální daň?
Paušální režim s jednou měsíční platbou může vyjít lépe při vyšším zisku, nízkých skutečných výdajích a bez nároku na slevy. Klasický režim může být výhodnější při nízkém zisku nebo když uplatňujete slevy a daňové zvýhodnění na děti; v paušální dani je neuplatníte. Přiznání a přehledy odpadají jen při dani za rok rovné paušální dani. Pro vstup platí limit příjmů do 2 000 000 Kč, neplátcovství DPH a další zákonné podmínky.