Ve zkratce: Volba mezi OSVČ a s.r.o. závisí na příjmech, skutečných nákladech, podmínkách paušálního režimu, požadovaném pojištění, ručení a tom, kolik zisku chcete vyplatit. OSVČ může být administrativně jednodušší, zejména v paušálním režimu (paušální daň I. pásma činí 9 984 Kč/měsíc do 30. 6. 2026, od 1. 7. 2026 jen 9 162 Kč) nebo s výdajovými paušály (60 % u běžné živnosti, max. 1 200 000 Kč). Při potřebě omezit ručení, sdílet podnikání s více lidmi nebo reinvestovat zisk může dávat smysl s.r.o., kde se daní zisk firmy sazbou 21 % a vyplacený podíl na zisku ještě 15 % srážkovou daní. Univerzální odpověď neexistuje — rozhoduje výše zisku, podíl reálných nákladů a vaše cíle.
OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) a s.r.o. (společnost s ručením omezeným) jsou dvě nejčastější formy podnikání v Česku. OSVČ podniká jako fyzická osoba na vlastní jméno a IČO, s.r.o. je samostatná právnická osoba se základním kapitálem a vlastním IČO, kterou vlastní společníci. Rozdíl není jen daňový — liší se ručení za dluhy, administrativa, způsob, jak se dostat k penězům, i náklady na vznik a provoz. Tento přehled srovnává obě formy podle roku 2026 a ukazuje na modelových příkladech, kdy se který režim vyplatí.
OSVČ, nebo s.r.o. — co je hlavní rozdíl?
Nejpodstatnější rozdíly shrnuje následující tabulka. Slouží jako rychlá orientace; jednotlivé body rozebíráme níže.
| Hledisko | OSVČ (živnost) | s.r.o. |
|---|---|---|
| Právní povaha | fyzická osoba | samostatná právnická osoba |
| Ručení za dluhy | celým osobním majetkem | omezené (společník po splacení vkladu prakticky neručí) |
| Vznik | ohlášení živnosti nebo koncese podle činnosti | zakladatelské jednání, zápis do OR |
| Základní kapitál | žádný | minimálně 1 Kč na společníka |
| Daň z příjmu | 15 % / 23 % (FO) | 21 % ze zisku firmy (PO) + 15 % z podílu na zisku |
| Sociální + zdravotní | 29,2 % a 13,5 % z vyměřovacího základu | jen z odměn/mzdy (jednatel, zaměstnanci) |
| Účetnictví | zpravidla daňová evidence nebo paušál; někdy účetnictví | povinné účetnictví |
| Přístup k penězům | podnikatelské peníze jsou majetkem fyzické osoby | výplata jen na právním základě (např. odměna, podíl, náhrada) |
| Paušální režimy | paušální daň, výdajové paušály | nelze |
Zdroj: zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích; zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů; ČSSZ — Přehled údajů pro sociální zabezpečení 2026. Platí pro rok 2026.
Zjednodušeně: OSVČ je levná, rychlá a daňově jednoduchá, ale podnikatel ručí celým svým majetkem a při vysokém zisku platí poměrně vysoké pojistné. s.r.o. omezuje ručení společníka za dluhy společnosti a umožňuje samostatné vlastnictví firmy, ale za cenu vyšší administrativy, povinného účetnictví a složitějšího (a často dvojího) zdanění při výplatě zisku.
Jak se zdaňuje OSVČ v roce 2026?
OSVČ zdaňuje rozdíl mezi příjmy a výdaji (daňový základ) daní z příjmů fyzických osob. Sazba je 15 %, část základu nad 36násobek průměrné mzdy (pro rok 2026 nad 1 762 812 Kč ročně, u měsíční zálohy zaměstnance se používá samostatná hranice 146 901 Kč) se daní sazbou 23 % podle § 16 zákona č. 586/1992 Sb. Z vypočtené daně si poplatník odečte slevu na poplatníka 30 840 Kč ročně (§ 35ba ZDP).
Výdaje může OSVČ uplatnit dvěma způsoby:
- Skutečné výdaje — pokud nemusí vést účetnictví, vede daňovou evidenci; dílčí základ daně vychází z daňově uznatelných výdajů, ne nutně ze všech ekonomických nákladů. Vyplatí se těm, kdo mají vysoké reálné náklady (zboží, materiál, subdodávky).
- Výdajové paušály — výdaje uplatní procentem z příjmů podle § 7 odst. 7 ZDP, bez dokladování. Sazby a stropy pro rok 2026:
| Výdajový paušál | Druh činnosti | Max. výdaje |
|---|---|---|
| 80 % | zemědělství, lesní/vodní hospodářství, řemesla | 1 600 000 Kč |
| 60 % | ostatní živnostenské podnikání | 1 200 000 Kč |
| 40 % | jiné příjmy ze samostatné činnosti | 800 000 Kč |
| 30 % | nájem majetku v obchodním majetku | 600 000 Kč |
Zdroj: § 7 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Stropy odpovídají hranici příjmů 2 000 000 Kč. Platí pro rok 2026.
K dani se přidává pojistné. OSVČ na hlavní činnost platí:
- Sociální pojištění 29,2 % (z toho 28 % důchodové pojištění a 1,2 % příspěvek na státní politiku zaměstnanosti) z vyměřovacího základu, kterým je 55 % daňového základu (§ 7 zákona č. 589/1992 Sb.). Minimální záloha pro rok 2026 je 5 720 Kč/měsíc, od 1. 7. 2026 podle novely 5 005 Kč/měsíc. Nižší měsíční záloha platí až od července 2026; za leden až červen se předpis zpětně nemění. ČSSZ přepočítá úhrady prvního pololetí pro možnost vrátit na žádost část plateb (případně ji použít na další zálohy); konečné pojistné určí přehled za rok 2026.
- Zdravotní pojištění 13,5 % z vyměřovacího základu, kterým je 50 % daňového základu (zákon č. 592/1992 Sb.). Minimální záloha pro rok 2026 je 3 306 Kč/měsíc.
Jednou z možností OSVČ je paušální režim — jediná měsíční platba zahrnuje daň z příjmu i obě pojistné. Přiznání a přehledy za daný rok se nepodávají, jen pokud je daň za tento rok skutečně rovna paušální dani. Podrobnosti, pásma a podmínky rozebírá samostatný text paušální daň.
| Pásmo paušální daně | Měsíční platba 2026 | Limit rozhodných příjmů pro vstup |
|---|---|---|
| I. pásmo | 9 984 Kč (od 1. 7. 2026: 9 162 Kč) | do 1 mil. Kč obecně; do 1,5 mil. při alespoň 75 % příjmů s 60/80% paušálem; do 2 mil. při alespoň 75 % s 80% paušálem |
| II. pásmo | 16 745 Kč | do 1,5 mil. Kč obecně; do 2 mil. při alespoň 75 % příjmů s 60/80% paušálem |
| III. pásmo | 27 139 Kč | do 2 mil. Kč bez omezení druhu samostatné činnosti |
Zdroj: Finanční správa — pásma paušálního režimu; § 2a a § 7a zákona č. 586/1992 Sb. Pro vstup se posuzují rozhodné příjmy předchozího roku, druh činnosti i další zákonné podmínky. Platí pro rok 2026.
Jak se zdaňuje s.r.o. a výplata zisku?
U s.r.o. je třeba rozlišit zdanění firmy a zdanění peněz, které si z firmy vyplatíte. Tady vzniká klíčový rozdíl oproti OSVČ.
1. Daň z příjmů právnických osob (firma). Zisk společnosti se daní sazbou 21 % podle § 21 odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb. Základ daně vychází z účetního výsledku hospodaření upraveného podle ZDP; není prostým rozdílem všech výnosů a účetních nákladů.
2. Výplata zisku společníkovi. Peníze ve firmě nejsou automaticky vaše — patří s.r.o. Peníze společnosti lze společníkovi nebo jednateli vyplácet jen na odpovídajícím právním základě, například:
- Podíl na zisku (dividenda). Z podílu vyplaceného fyzické osobě, která je českým daňovým rezidentem, se zpravidla sráží 15% daň; zisk použitý k výplatě byl již zdaněn u společnosti (§ 36 ZDP). Tento režim znamená dvojí zdanění zisku: nejdřív na úrovni firmy, potom při výplatě společníkovi.
- Mzda nebo odměna jednatele. Náklad firmy snižuje základ DPPO, ale podléhá dani z příjmů ze závislé činnosti a pojistnému (zaměstnavatel 24,8 % sociální + 9 % zdravotní, zaměstnanec 7,1 % + 4,5 %).
- Náhrada prokázaných nákladů, splátka skutečné zápůjčky nebo nájem za majetek — každý titul má vlastní podmínky a daňové důsledky.
Modelově: firma má 100 Kč zisku před zdaněním → daň 21 % → zbyde 79 Kč → výplata podílu, srážka 15 % (z 79 Kč, tj. 11,85 Kč) → společníkovi dorazí 67,15 Kč. Celkové zatížení vyplaceného zisku tak činí přibližně 33 %. Srovnání s OSVČ musí zahrnout její pojistné, způsob uplatnění výdajů i skutečné náklady firmy. Pokud zisk ve firmě necháváte a reinvestujete, zdaníte ho jen sazbou 21 % a druhá vrstva (15 %) se odloží na okamžik výplaty.
Pozor: výplata podílu na zisku se srážkovou daní 15 % se týká fyzické osoby — společníka. U jiného typu příjemce, zejména zahraničního společníka nebo mateřské společnosti, je třeba posoudit příslušnou sazbu, smlouvu o zamezení dvojího zdanění a případné osvobození zvlášť.
Co je administrativně náročnější?
Rozdíl v administrativě je často důležitější než pár procent na dani — zejména pro menší podnikatele.
OSVČ:
- vznik živnostenského oprávnění podle druhu činnosti; první ohlášení živnosti má obvykle správní poplatek 1 000 Kč, koncese se posuzuje zvlášť;
- daňová evidence (příjmy a výdaje), u paušálu nebo výdajových paušálů ještě jednodušší;
- při splnění podmínek jednou ročně daňové přiznání a přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu; v paušálním režimu se nepodávají jen tehdy, pokud je daň za rok rovna paušální dani;
- možnost vést agendu svépomocí bez účetní.
s.r.o.:
- vznik přes společenskou smlouvu / zakladatelskou listinu (notářský zápis) a zápis do obchodního rejstříku; délka a náklady závisí na způsobu zápisu a potřebných oprávněních;
- povinné účetnictví — často je účelné využít účetní (poptat ji můžete třeba v katalogu účetních firem);
- účetní závěrka každý rok a její zveřejnění ve sbírce listin veřejného rejstříku;
- valná hromada, rozhodování o rozdělení zisku, vztahy společník–jednatel–firma;
- širší okruh povinností (účetnictví, valná hromada, evidence skutečných majitelů) je u s.r.o. citelně rozsáhlejší než u OSVČ.
Provozní náklady s.r.o. (účetnictví, případný právní servis, závěrka) se podle rozsahu činnosti výrazně liší. U malého zisku tyto fixní náklady snadno „sní“ daňovou výhodu formy.
Jak je to s ručením za dluhy?
Toto je nejsilnější argument pro s.r.o. OSVČ ručí za dluhy z podnikání celým svým majetkem — věřitelé mohou sáhnout na soukromé úspory, auto i nemovitost, případně i na majetek ve společném jmění manželů. Riziko nelze oddělit od osobních financí.
Společník s.r.o. po splacení vkladu za dluhy společnosti prakticky neručí (§ 132 a násl. zákona č. 90/2012 Sb.). Riziko je omezené na majetek firmy. Pozor ale na dvě výjimky: jednatel odpovídá za řádný výkon funkce (péče řádného hospodáře) a při jejím porušení může ručit osobně; společník nebo jednatel může samostatně poskytnout osobní zajištění dluhu společnosti, například u úvěru. Omezené ručení tedy chrání, ale není absolutní.
Kdy se vyplatí OSVČ a kdy s.r.o.?
Rozhodnutí stojí na třech otázkách: kolik vyděláte, jaké máte reálné náklady a jak velké riziko a růst plánujete.
OSVČ se vyplatí, když:
- při konkrétním propočtu vychází lépe daň a pojistné OSVČ včetně administrativních nákladů;
- chcete jednoduchost a nízké náklady na provoz;
- využijete paušální daň nebo výdajové paušály (málo reálných nákladů);
- podnikáte sami a riziko velkých dluhů je nízké;
- peníze chcete mít volně k dispozici.
s.r.o. se vyplatí, když:
- při konkrétním propočtu vychází lépe firemní zdanění, odměňování a náklady společnosti;
- chcete omezit ručení a oddělit firmu od osobních financí;
- podnikáte s více společníky nebo plánujete vstup investora;
- zisk reinvestujete a nepotřebujete ho hned vyplácet (odklad druhé daňové vrstvy);
- potřebujete samostatnou právnickou osobu jako smluvního partnera.
Modelový příklad 1: živnostník s příjmy 600 000 Kč
Programátor (volná živnost, 60% paušál), příjmy 600 000 Kč, výdajový paušál 360 000 Kč, daňový základ 240 000 Kč. Daň 15 % = 36 000 Kč, sleva na poplatníka 30 840 Kč → daň 5 160 Kč. V klasickém režimu k tomu přibude sociální a zdravotní pojistné podle jeho konkrétní situace. Alternativou při splnění podmínek může být paušální daň I. pásma s měsíční platbou 9 984 Kč do června a 9 162 Kč od července. Samotné porovnání daně 5 160 Kč s paušální platbou nerozhodne, protože ta obsahuje i obě pojistné; záleží také na nákladech, zálohách, slevách a dalších okolnostech.
Modelový příklad 2: konzultant se ziskem 2,5 mil. Kč
Konzultant se ziskem 2,5 mil. Kč má příjmy ještě vyšší, takže se nevejde do paušálního režimu — pro vstup se posuzují roční příjmy do 2 000 000 Kč, nikoli zisk. V klasickém režimu platí daň z příjmů 15 %, přičemž část základu nad 36násobek průměrné mzdy (nad 1 762 812 Kč ročně) spadá do sazby 23 %, a dále pojistné podle příslušných vyměřovacích základů a stropů. s.r.o. zdaňuje zisk sazbou 21 % a při výplatě podílu se uplatní další zdanění 15 %; nevyplacený zisk lze ponechat ve společnosti. Výsledek srovnání závisí na potřebě vyplácet peníze, ručení, nákladech a dalších vstupních údajích.
Časté chyby při rozhodování
- Porovnávání jen sazby daně. 15 % (OSVČ) vs. 21 % (s.r.o.) nic neříká — u OSVČ chybí pojistné v této úvaze, u s.r.o. druhá vrstva (15 %) a náklady na účetnictví.
- Přechod na s.r.o. bez propočtu. Započítejte náklady na účetnictví, způsob čerpání peněz, pojištění a případné osobní záruky.
- Iluze, že peníze ve firmě jsou „moje“. Peníze s.r.o. patří společnosti; výplata vyžaduje právní titul a podle něj se posoudí daň a případné pojistné.
- Podcenění ručení u OSVČ. Při rizikovém oboru (stavebnictví, velké zakázky) může omezené ručení s.r.o. ušetřit osobní majetek bez ohledu na daně.
- Nezohlednění reinvestic. Kdo zisk nevyplácí a investuje zpět, u s.r.o. odkládá srážkovou daň z podílu až do jeho výplaty; při pozdější výplatě se může uplatnit.
Shrnutí
OSVČ a s.r.o. neřeší stejnou situaci. OSVČ může mít jednodušší správu a využít výdajové paušály či paušální režim při splnění podmínek. s.r.o. může dávat smysl při potřebě omezit ručení, sdíleném podnikání nebo reinvestování, byť za cenu vyšší administrativy a dvojího zdanění vyplaceného zisku (21 % + 15 %). Klíčové je nepočítat jen sazbu daně, ale celkové zatížení včetně pojistného, provozních nákladů formy a toho, kolik peněz reálně potřebujete vyplatit. U hraničních případů se vyplatí propočítat obě varianty konkrétními čísly.
Často kladené otázky
Od jakého zisku se vyplatí přejít z OSVČ na s.r.o.?
Obecná hranice neexistuje. Pro paušální režim se posuzují příjmy, nikoli zisk; příjmy mohou být do 2 mil. Kč jen při splnění podmínek konkrétního pásma. Zisk nad 2 mil. Kč znamená příjmy ještě vyšší a tento režim vylučuje, samotná částka však neurčuje výhodnost s.r.o. Rozhoduje ale i to, kolik zisku reálně vyplácíte a zda chcete omezit ručení. I při nižším zisku může být důležitější omezení ručení, vstup společníka nebo jiný obchodní důvod.
Je daň u s.r.o. (21 %) vyšší než u OSVČ (15 %)?
Sazby nelze srovnávat přímo. U OSVČ k 15% (resp. 23%) dani přibývá sociální 29,2 % a zdravotní 13,5 % pojistné z vyměřovacího základu. U s.r.o. se zisk daní 21 %, ale z nevyplaceného zisku se neplatí žádné pojistné — zatímco vyplacený podíl se ještě zdaní 15 % srážkovou daní. Celkové zatížení tak závisí na výši zisku a na tom, kolik peněz vyplácíte.
Platí společník s.r.o. sociální a zdravotní pojištění?
Z podílu na zisku se sociální ani zdravotní pojištění neplatí — jen 15 % srážková daň. Pojistné se v tomto srovnání může platit z odměny jednatele nebo ze mzdy, pokud je společník ve firmě zaměstnán nebo pobírá odměnu za výkon funkce. Pozor: každý člověk musí být zdravotně pojištěn, takže pokud nemá jiného plátce (zaměstnání, OSVČ, stát), řeší se to obvykle odměnou jednatele nebo postavením osoby bez zdanitelných příjmů.
Mohu mít zároveň OSVČ i s.r.o.?
Ano. Řada podnikatelů kombinuje obě formy — například drobnou činnost provozuje jako OSVČ a větší či rizikovější projekty vede přes s.r.o. Každá forma má vlastní daňové přiznání a povinnosti; souběh je legální, vyžaduje ale pečlivé oddělení agend a hlídání limitů (zejména u paušální daně, kterou souběh s odměnou ze závislé činnosti může vyloučit; běžný podíl na zisku zdaněný srážkou se posuzuje jinak).
Kolik stojí založení s.r.o. v roce 2026?
Minimální vklad společníka může být 1 Kč (§ 142 zákona č. 90/2012 Sb.), takže hlavní náklady tvoří notářský zápis společenské smlouvy, soudní/správní poplatky za zápis do obchodního rejstříku a případně živnostenské oprávnění. Reálně se vznik pohybuje řádově v jednotkách tisíc korun, při využití notářského přímého zápisu bývá levnější.
Lze u s.r.o. použít paušální daň jako u OSVČ?
Ne. Paušální režim a procentní výdaje podle § 7 ZDP jsou nástroje pro fyzické osoby za zákonných podmínek. s.r.o. jako právnická osoba vede povinně podvojné účetnictví a daní skutečný zisk sazbou 21 %. To je jeden z důvodů, proč je OSVČ pro malé podnikání administrativně i daňově jednodušší.