Ve zkratce: Důchod OSVČ se počítá podle stejných pravidel jako u zaměstnanců. Roční vyměřovací základ OSVČ činí nejméně 55 % daňového základu (zisku) a zároveň musí splnit zákonné minimum; OSVČ si může určit i vyšší základ. Měsíční záloha (v 1. pololetí 2026 nejméně 5 720 Kč, od 1. 7. 2026 5 005 Kč) sama o konečném ročním základu ani důchodu nerozhoduje. Částky 14 000 až 16 500 Kč v příkladech níže jsou pouze ilustrace při uměle stálém základu podle roku 2026, nikoli typický nebo zaručený důchod dnešních OSVČ. Pravidla stanoví zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, a zákon č. 589/1992 Sb.
Pro živnostníka je důchod jedno z nejčastěji podceňovaných témat. Zatímco zaměstnanci za odvody „nevidí“, protože je sráží zaměstnavatel z hrubé mzdy, OSVČ si může určit vyšší roční vyměřovací základ, než je zákonné minimum. Výši budoucí penze však určuje celý průběh pojištění a historické roční základy, nikoli jen aktuální výše měsíčních záloh. Tento článek vysvětluje krok za krokem, z čeho se důchod OSVČ počítá, proč bývá nízký a co s tím lze udělat.
Z čeho se počítá důchod OSVČ?
Důchod OSVČ se počítá ze stejného vzorce jako u všech ostatních pojištěnců. Rozhoduje doba pojištění (kolik let jste platili důchodové pojištění) a osobní vyměřovací základ (zjednodušeně průměr vašich výdělků za rozhodné období, přepočtený na dnešní hodnotu). Pravidla upravuje § 4 a násl. zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.
Zásadní rozdíl proti zaměstnanci je v tom, z jakého základu se pojistné — a tím i budoucí důchod — počítá:
- Zaměstnanec platí pojistné z hrubé mzdy. Jeho vyměřovacím základem je celá hrubá mzda. Více o sazbách najdete v článku sociální pojištění zaměstnanců.
- OSVČ platí pojistné z vyměřovacího základu, kterým je nejméně 55 % dílčího daňového základu ze samostatné činnosti (tedy 55 % zisku, ne celého příjmu); jde o nejnižší možný základ, dobrovolně lze platit z vyššího. Stanoví to § 5b zákona č. 589/1992 Sb.
To znamená, že živnostník se ziskem 40 000 Kč měsíčně má pro účely důchodu vyměřovací základ jen 22 000 Kč — zatímco zaměstnanec se stejnou hrubou mzdou má základ celých 40 000 Kč. Samotná minimální měsíční záloha ovšem neprokazuje, že i konečný roční vyměřovací základ bude minimální.
Co je vyměřovací základ a proč je u OSVČ tak nízký
Vyměřovací základ je částka, ze které se počítá pojistné na důchodové pojištění (sazba 29,2 %, z toho 28 % na důchodové pojištění a 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti dle § 7 zákona č. 589/1992 Sb.). Tatáž částka — přesněji její roční úhrn — vstupuje pak do výpočtu vašeho budoucího důchodu jako „výdělek“ daného roku.
U OSVČ platí, že vyměřovacím základem je 55 % dílčího základu daně ze samostatné výdělečné činnosti, minimálně však zákonné minimum. Pokud má podnikatel nízký daňový základ a také jeho konečný roční vyměřovací základ zůstane na zákonném minimu, projeví se tento rok v důchodové evidenci nízkým základem. Výše placených záloh během roku je zatím jen průběžná platba.
Jak vysoký bude důchod OSVČ v roce 2026?
Konkrétní výše závisí na době pojištění a výdělcích za celý život. Pro orientaci slouží níže uvedený zjednodušený model: při uměle stálém základu odvozeném z minima roku 2026 vyjde zhruba 14 000 až 16 500 Kč měsíčně podle počtu let a zvolené varianty základu. Nejde o odhad typického důchodu: skutečný výpočet zohledňuje historické základy, přepočítací koeficienty a individuální dobu pojištění.
Důvod je v matematice výpočtu. Důchod se skládá ze dvou složek (§ 33 zákona č. 155/1995 Sb.):
| Složka důchodu | Výše v roce 2026 | Jak se počítá |
|---|---|---|
| Základní výměra | 4 900 Kč/měsíc | Pevná částka pro všechny (zhruba 10 % průměrné mzdy) |
| Procentní výměra | individuální | 1,495 % výpočtového základu za každý ukončený rok pojištění |
Sazba procentní výměry 1,495 % za rok pojištění platí pro rok 2026 (oproti 1,5 % v roce 2025) a v dalších letech se dále mírně snižuje.
Zdroj: zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění; nařízení vlády o parametrech důchodů pro rok 2026; ČSSZ, údaje pro sociální zabezpečení 2026.
Základní výměra 4 900 Kč je stejná pro každého. O rozdílech mezi důchody rozhoduje procentní výměra, která vychází z výpočtového základu — a ten u OSVČ s minimálními odvody zůstává nízký.
Jak se z výdělků stane výpočtový základ (redukční hranice)
Z vašich celoživotních výdělků vznikne nejprve osobní vyměřovací základ (zjednodušeně zprůměrovaný měsíční výdělek za rozhodné období, přepočtený koeficienty na současnou hodnotu). Ten se pak redukuje na výpočtový základ podle redukčních hranic platných pro rok 2026:
| Pásmo osobního vyměřovacího základu | Započítá se |
|---|---|
| do 1. redukční hranice (21 546 Kč) | 99 % |
| od 21 546 Kč do 2. hranice (195 868 Kč) | 26 % |
| nad 195 868 Kč | 0 % |
Zdroj: § 15 zákona č. 155/1995 Sb.; ČSSZ, Přehled nejdůležitějších údajů pro sociální zabezpečení v roce 2026.
Z tabulky je vidět, že nad první redukční hranicí (21 546 Kč) se pro důchod přiznaný v roce 2026 výdělek započítává jen ze 26 %. Pokud by osobní vyměřovací základ činil 19 587 Kč, ležel by pod první hranicí a započetlo by se z něj 99 %. Z výše současné měsíční zálohy však nelze osobní vyměřovací základ odvodit: ten vychází z výdělků za celé rozhodné období.
Modelové příklady: kolik důchodu z minima a kolik z reálného zisku
Následující příklady jsou orientační (zjednodušené, bez zohlednění valorizace a přepočítacích koeficientů za jednotlivé roky), ale dobře ukazují princip a řádový rozdíl.
Příklad 1: uměle stálý nízký základ
Pan Novák získal 40 let pojištění. Jen pro ukázku výpočtu předpokládáme osobní vyměřovací základ 19 587 Kč měsíčně. Tato částka odpovídala minimu pro zálohy v prvním pololetí 2026, ale nejde o skutečný celoživotní základ odvozený z minimálních záloh. Roční minimum za rok 2026 je po změně pravidel nižší: při celoroční hlavní činnosti se v přehledu uplatní nejméně 17 139 Kč za měsíc. Výpočet důchodu níže používá parametry pro důchod přiznaný v roce 2026 a odhlíží od historických výdělků, přepočtu i vyloučených dob.
- Výpočtový základ po redukci (19 587 × 99 %): cca 19 400 Kč
- Procentní výměra: 40 let × 1,495 % = 59,8 % výpočtového základu ≈ 11 600 Kč
- Základní výměra: 4 900 Kč
- Starobní důchod: cca 16 500 Kč měsíčně
Při 35 letech pojištění by procentní výměra v tomto modelu činila 52,325 % a důchod by vyšel zhruba na 15 000 Kč. Kdyby se v modelu použil stálý základ 17 139 Kč a 35 let pojištění, vyšel by výsledek kolem 14 000 Kč. Obě varianty slouží jen k ukázce citlivosti výpočtu; skutečný důchod nelze ze sazby minima jednoho roku předpovědět.
Příklad 2: OSVČ se ziskem 60 000 Kč měsíčně a vyššími odvody
Paní Dvořáková dosahuje zisku 60 000 Kč měsíčně. Její vyměřovací základ je 55 % z toho, tedy 33 000 Kč. Pojistné platí z reálné výše (ne z minima).
- Osobní vyměřovací základ: cca 33 000 Kč
- Po redukci: 21 546 × 99 % = 21 330 Kč za první pásmo, plus (33 000 − 21 546) × 26 % = 2 980 Kč za částku nad první hranicí; výpočtový základ cca 24 310 Kč
- Procentní výměra: 40 let × 1,495 % = 59,8 % × 24 310 = cca 14 540 Kč
- Základní výměra: 4 900 Kč
- Starobní důchod: cca 19 400 Kč měsíčně
Rozdíl proti panu Novákovi je téměř 3 000 Kč měsíčně, tedy přes 35 000 Kč ročně — a to po celou dobu pobírání důchodu. Vyšší odvody se tedy promítají do penze, ale kvůli redukci nad první hranicí ne lineárně.
Kolik na důchod OSVČ skutečně platí?
Sazba pojistného na sociální zabezpečení činí u OSVČ 29,2 % z vyměřovacího základu (28 % důchodové pojištění + 1,2 % státní politika zaměstnanosti). Vyměřovacím základem je 55 % dílčího daňového základu, nejméně však zákonné minimum.
| Položka (hlavní činnost) | 1. 1. – 30. 6. 2026 | Od 1. 7. 2026 |
|---|---|---|
| Minimální měsíční vyměřovací základ | 19 587 Kč | 17 139 Kč |
| Minimální měsíční záloha | 5 720 Kč | 5 005 Kč |
| Sazba pojistného | 29,2 % | 29,2 % |
Zdroj: § 7 a § 14 zákona č. 589/1992 Sb.; ČSSZ — Informace pro OSVČ o změně pojistného na důchodové pojištění od 1. 7. 2026.
Od 1. 7. 2026 klesá minimální vyměřovací základ z 40 % na 35 % průměrné mzdy a minimální záloha tak klesá z 5 720 Kč na 5 005 Kč měsíčně. Pozor: samotná nižší měsíční záloha budoucí důchod přímo neurčuje. Pro něj je rozhodující konečný roční vyměřovací základ po přehledu; u OSVČ, které zůstanou na minimu i za celý rok 2026, se snížení ročního minima do tohoto základu promítne. Podrobnosti o splatnosti a přeplatcích najdete v článku zálohy OSVČ.
Začínající OSVČ splňující 20letou podmínku má v roce 2026 snížené minimum 3 575 Kč měsíčně; tato částka se od 1. 7. dále nesnižuje. Samostatně existuje výjimka z placení měsíčních záloh v roce zahájení a následujícím roce při splnění podmínky, že OSVČ v předchozích pěti letech činnost nevykonávala pro způsobilou OSVČ mimo paušální režim. Výjimka odkládá cash flow záloh, nikoli roční pojistnou povinnost ani započtení skutečného vyměřovacího základu pro důchod.
Kdy vznikne OSVČ nárok na důchod?
Pro běžný nárok na starobní důchod musí OSVČ splnit dvě podmínky současně (§ 29 a násl. zákona č. 155/1995 Sb.):
- Dosáhnout důchodového věku. Ten se liší podle ročníku narození a u starších ročníků žen také podle počtu vychovaných dětí; konkrétní věk zjistíte z tabulky ČSSZ, nelze jej určit jen podle roku podání žádosti.
- Získat potřebnou dobu pojištění. U osob, které důchodového věku dosáhnou po roce 2018, činí standardně 35 let včetně započitatelných náhradních dob. Zákon připouští také nárok po 30 letech doby pojištění bez náhradních dob nebo pozdější nárok při kratší době za zvláštních podmínek. Mezi náhradní doby za zákonných podmínek patří například péče o dítě do 4 let, evidence na úřadu práce či vojenská služba.
Doby pojištění ze zaměstnání i SVČ se započítají; souběžné období se však pro délku pojištění nepočítá dvakrát.
Co znamená vedlejší činnost pro důchod
Pokud OSVČ vykonává vedlejší činnost (např. při zaměstnání, při studiu nebo v důchodu) a její daňový základ nedosáhne rozhodné částky 117 521 Kč za celý rok 2026, nevzniká z podnikání povinná účast na důchodovém pojištění. Bez dobrovolné účasti tato činnost důchod nezvyšuje. Případnou dobu pojištění ze zaměstnání je nutné posoudit samostatně. Rozhodná částka se krátí o 9 794 Kč za každý měsíc bez vedlejší činnosti nebo za celý měsíc s nárokem na uvedené nemocenské dávky z pojištění OSVČ. Více v článku o rozdílu mezi hlavní a vedlejší činností.
Jak si OSVČ může zvýšit budoucí důchod?
Pokud konečné roční vyměřovací základy zůstávají dlouhodobě nízké, může OSVČ porovnat několik možností:
- Určit si vyšší roční vyměřovací základ. Vyšší základ při konečném vyúčtování může zvýšit budoucí důchod. Samotná úhrada vyšší měsíční zálohy bez odpovídajícího určeného ročního základu k tomu nestačí; přebytek může být přeplatkem. Efekt je tlumený redukcí nad první hranicí.
- Vytvářet vlastní rezervy na stáří. Doplňkové penzijní spoření nebo dlouhodobý investiční produkt (DIP) mají vlastní podmínky, náklady a daňová pravidla. Vhodnost závisí na osobní situaci.
- Hlídat dobu pojištění. Každý chybějící celý rok pojištění sníží sazbu procentní výměry u důchodu přiznaného v roce 2026 o 1,495 procentního bodu z výpočtového základu, nikoli o 1,495 % z celé penze. Vyplatí se kontrolovat tzv. informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP), který ČSSZ zasílá na vyžádání, a dohledat případné chybějící doby.
- Zvážit dobrovolné důchodové pojištění za období, kdy jste neplatili (např. studium, pobyt v cizině), pokud se to vyplatí.
Časté chyby OSVČ ohledně důchodu
- Odvozování budoucího důchodu jen z minimálních záloh. Záloha je průběžná platba; rozhoduje konečný roční základ a celý průběh pojištění.
- Záměna příjmu za vyměřovací základ. Důchod se nepočítá z obratu ani z příjmu, ale z 55 % zisku (daňového základu). Vysoké tržby s vysokými paušálními výdaji znamenají nízký vyměřovací základ.
- Přehlédnutí, že vedlejší činnost pod limitem nezakládá pojištění. Kdo podniká „na přivýdělek“ pod rozhodnou částkou, si dobu pojištění z této činnosti nebuduje.
- Nekontrolování doby pojištění. Chybějící nebo nezapočtené roky (např. z dřívějšího zaměstnání) zjistíte často až těsně před důchodem, kdy je náprava obtížná.
- Záměna snížení zálohy od 1. 7. 2026 za automatické snížení důchodu. Nižší záloha 5 005 Kč sama důchod neurčuje. Dopad může mít snížení konečného ročního vyměřovacího základu u OSVČ, jejichž základ zůstane na zákonném minimu.
Shrnutí
Důchod OSVČ se počítá podle stejných pravidel jako u zaměstnanců. Nejnižší roční vyměřovací základ OSVČ vychází z 55 % daňového základu a zákonného minima; skutečný důchod závisí na základech za celé rozhodné období. Model 14 000 až 16 500 Kč výše vychází z uměle stálého základu roku 2026 a nepředstavuje typický důchod OSVČ. Důchod přiznaný v roce 2026 tvoří pevná základní výměra 4 900 Kč a procentní výměra zpravidla 1,495 % výpočtového základu za každý celý rok pojištění. Standardní podmínkou nároku je důchodový věk a 35 let pojištění; zákon stanoví i alternativní podmínky. Kdo řeší výši budoucí penze, může podle své situace porovnat určení vyššího ročního vyměřovacího základu s vlastními úsporami.
Často kladené otázky
Z čeho se počítá důchod OSVČ?
Důchod OSVČ se počítá z vyměřovacího základu, kterým je 55 % dílčího daňového základu (zisku) ze samostatné činnosti, nejméně však ze zákonného minima. Z ročních úhrnů těchto základů za celé rozhodné období vznikne osobní vyměřovací základ, ten se redukuje na výpočtový základ a z něj se počítá procentní výměra důchodu (1,495 % za každý rok pojištění). K tomu se přičte pevná základní výměra 4 900 Kč měsíčně.
Jak vysoký bude důchod OSVČ, která platí jen minimální zálohy?
Z minimálních záloh samotných konkrétní důchod vypočítat nelze. Zjednodušené příklady výše dávají 14 000 až 16 500 Kč měsíčně jen při uměle stálém osobním vyměřovacím základu 17 139 nebo 19 587 Kč a 35 až 40 letech pojištění, s parametry důchodu přiznaného v roce 2026. Skutečnou výši určí ČSSZ podle ročních základů za celé rozhodné období a získané doby pojištění.
Kolik let musí OSVČ platit pojištění pro nárok na důchod?
Standardně je při dosažení důchodového věku po roce 2018 potřeba 35 let pojištění včetně uznatelných náhradních dob. Nárok může vzniknout i s 30 lety bez náhradních dob nebo později při splnění zvláštních podmínek. Doby pojištění z podnikání a zaměstnání se sčítají.
Sníží se mi důchod, když od 1. 7. 2026 budu platit nižší zálohu 5 005 Kč?
Samotná nižší záloha důchod nesníží. Pro něj je rozhodující konečný roční vyměřovací základ po podání přehledu. Pokud OSVČ zůstane za celý rok 2026 na sníženém zákonném minimu a neurčí si vyšší základ, může být základ za tento rok nižší než při dřívějším minimu; dopad na konkrétní důchod závisí na celém průběhu pojištění.
Zvyšuje vedlejší činnost OSVČ důchod?
Jen tehdy, pokud jste z ní účastni důchodového pojištění. Pokud daňový základ z celoroční vedlejší činnosti nedosáhne 117 521 Kč za rok 2026 a nepřihlásíte se dobrovolně, pojistné se neplatí a tato činnost důchod nezvyšuje. Při dosažení limitu nebo při dobrovolné účasti se i vedlejší činnost do důchodu započítává.
Vyplatí se OSVČ platit vyšší než minimální zálohy kvůli důchodu?
Vyšší konečný roční vyměřovací základ může důchod zvýšit, ale ne lineárně: u důchodu přiznaného v roce 2026 se část osobního vyměřovacího základu nad první redukční hranicí 21 546 Kč započítává z 26 %. Vyšší zálohy jsou jen průběžnou platbou. Výběr mezi vyšším určeným základem a vlastními úsporami závisí na době pojištění, příjmech, nákladech a dalších osobních okolnostech.
