Ve zkratce: Samostatná výdělečná činnost je pro sociální pojištění vedlejší, pokud při ní současně trvá zákonem uznaný důvod — nejčastěji zaměstnání, studium do 26 let, starobní nebo invalidní důchod, rodičovský příspěvek či mateřská nebo péče o dítě do 4 let (§ 9 zákona č. 155/1995 Sb.). Povinné sociální pojištění z vedlejší činnosti za celý rok 2026 nevzniká, pokud daňový základ nedosáhne 117 521 Kč; vzniká už při rovnosti. Dobrovolná účast se posuzuje zvlášť. U zdravotního pojištění „vedlejší činnost“ není samostatný univerzální status: výjimku z minima a záloh je nutné ověřit podle vlastních podmínek zdravotního pojištění, například podle souběžného zaměstnání s odvodem alespoň z příslušného minima nebo podle zařazení mezi státní pojištěnce.
Rozdíl mezi hlavní a vedlejší činností nezáleží na tom, jak moc se podnikání věnujete ani kolik vyděláte. Rozhoduje to, zda při výkonu činnosti trvá zákonem uznaný důvod vedlejší činnosti, například pojištěné zaměstnání nebo péče o dítě. Od tohoto statusu a od daňového základu se odvíjí povinná účast na důchodovém pojištění.
Kdy je činnost OSVČ vedlejší a kdy hlavní?
Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší v kalendářním měsíci, v němž OSVČ splňuje alespoň jeden z důvodů uvedených v § 9 odst. 6 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Pokud žádný takový důvod netrvá, jde automaticky o hlavní činnost — i kdyby šlo jen o příležitostný přivýdělek.
| Důvod vedlejší činnosti | Podmínka / poznámka |
|---|---|
| Zaměstnání | trvá zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění |
| Starobní důchod | pobírání starobního důchodu |
| Invalidní důchod | pobírání invalidního důchodu (kteréhokoli stupně) |
| Rodičovský příspěvek / peněžitá pomoc v mateřství | nárok na rodičovský příspěvek; PPM nebo nemocenské v souvislosti s porodem z pojištění zaměstnanců |
| Péče o dítě do 4 let / osobu závislou na péči | osobní péče o dítě do 4 let; u stupně I jen osoba mladší 10 let, u stupňů II–IV věk nerozhoduje; další podmínky níže |
| Student do 26 let | nezaopatřené dítě / soustavná příprava na budoucí povolání |
Zdroj: § 9 odst. 6 zákona č. 155/1995 Sb.; ČSSZ — OSVČ v kostce. Platí pro rok 2026.
Při péči o osobu závislou na pomoci musí jít o osobu blízkou nebo člena společné domácnosti. Pečuje-li více lidí současně, důvod vedlejší činnosti uplatní osoba určená jejich dohodou, případně rozhodnutím ÚSSZ. Osobní péči o dítě do 4 let může v daném měsíci jako důvod uplatnit jen jeden z rodičů či pečujících.
Klíčové je slovo „současně": status se posuzuje za každý kalendářní měsíc zvlášť. Podle ČSSZ stačí, aby důvod vedlejší činnosti trval alespoň část doby, kdy byla v daném měsíci činnost vykonávána. Pokud například zaměstnání skončí v polovině roku, podnikání se zpravidla stává hlavní činností od následujícího měsíce. Naopak nastoupíte-li v průběhu roku do zaměstnání, může se hlavní činnost změnit na vedlejší.
Které důvody se ČSSZ dokládají a které ne?
ČSSZ si některé skutečnosti ověří sama z vlastních evidencí, jiné musí OSVČ doložit, jinak ji posoudí jako hlavní činnost:
- Nedokládá se (ČSSZ má v evidenci): zaměstnání, ze kterého se odvádí pojistné, výplata starobního či invalidního důchodu, nárok na rodičovský příspěvek nebo PPM.
- Dokládá se OSSZ: studium (potvrzení školy o studiu), péče o osobu závislou na péči (rozhodnutí o stupni závislosti), osobní péče o dítě do 4 let po zániku nároku na rodičovský příspěvek (předepsané čestné prohlášení) a v některých případech zahraniční zaměstnání.
Důvod vedlejší činnosti se ČSSZ písemně oznamuje nejpozději v přehledu za daný rok; povinně dokládané skutečnosti lze doložit nejpozději do konce měsíce následujícího po měsíci podání přehledu. Bez oznámení nebo povinného dokladu včas může ČSSZ činnost posoudit jako hlavní.
Jaký je rozdíl v odvodech mezi hlavní a vedlejší činností?
Největší rozdíl pro status hlavní/vedlejší je v sociálním pojištění. Zdravotní minimum a zálohy se posuzují samostatně podle zákona o veřejném zdravotním pojištění; stejný člověk proto může být pro ČSSZ „vedlejší OSVČ“, ale přesto nesplnit podmínky zdravotní výjimky.
| Parametr 2026 | Hlavní činnost | Vedlejší činnost |
|---|---|---|
| Minimální sociální záloha | 5 720 Kč/měs. (od 1. 7. 2026 → 5 005 Kč) | 1 574 Kč/měs. (jen vznikne-li povinnost) |
| Minimální zdravotní záloha | 3 306 Kč/měs. | bez minima jen při samostatně splněné zdravotní výjimce |
| Min. vyměřovací základ (sociální) | 19 587 Kč/měs. do června, 17 139 Kč/měs. od července | 5 387 Kč/měs. |
| Sociální pojištění při nízkém zisku | platí se vždy alespoň z minima | neplatí se vůbec pod rozhodnou částkou 117 521 Kč |
| Zálohy v 1. roce činnosti | podle historie činnosti a zákonných výjimek | sociální a zdravotní se posuzují každé zvlášť |
Zdroj: ČSSZ — Zálohy na pojistné na důchodové pojištění; Přehled nejdůležitějších údajů pro sociální zabezpečení v roce 2026; § 13a a § 14 zákona č. 589/1992 Sb. Platí pro rok 2026. Sazba sociálního pojistného 29,2 % a zdravotního 13,5 % zůstává u obou typů činnosti stejná.
Základní sazby pojistného jsou pro hlavní i vedlejší činnost stejné: sociální pojištění 29,2 % (z toho 28 % důchodové a 1,2 % státní politika zaměstnanosti, § 7 zákona č. 589/1992 Sb.) a zdravotní pojištění 13,5 % (§ 2 zákona č. 592/1992 Sb.). Pracující starobní důchodce může uplatnit zvláštní slevu na sociálním pojistném. Liší se především to, z jakého základu a od jaké hranice se odvody počítají — minimální sociální základ vychází z 55 % daňového základu, zdravotní základ z 50 %. Detailní postup výpočtu a splatnost řeší samostatný návod zálohy OSVČ.
Co je rozhodná částka a kdy vedlejší OSVČ platí sociální pojištění?
Rozhodná částka je hranice ročního daňového základu, při jejímž dosažení vedlejší OSVČ vzniká povinná účast na důchodovém pojištění. Pro celoroční vedlejší činnost v roce 2026 činí 117 521 Kč (§ 10 zákona č. 155/1995 Sb. a ČSSZ).
- Pokud je daňový základ (příjmy − výdaje) z vedlejší činnosti za rok nižší než 117 521 Kč → účast na důchodovém pojištění nevzniká a sociální pojistné se z vedlejší činnosti neplatí.
- Pokud daňový základ rozhodné částky dosáhne nebo ji překročí → vzniká povinná účast a doplatí se sociální pojistné 29,2 % ze sociálního vyměřovacího základu (nejméně 55 % daňového základu), nejméně z minima 5 387 Kč za měsíc výkonu vedlejší činnosti.
Rozhodná částka se krátí o 9 794 Kč také za každý měsíc, v němž vedlejší činnost nebyla vykonávána, a za měsíc, v němž po celý měsíc trval nárok na nemocenské, PPM či dlouhodobé ošetřovné z pojištění OSVČ. Kdo podnikal jen část roku, má hranici úměrně nižší.
Pozor — toto se týká pouze sociálního pojištění. Zdravotní pojištění nemá obdobnou rozhodnou částku a pojistné se počítá ze skutečného výsledku (13,5 % z 50 % daňového základu podle § 3a zákona č. 592/1992 Sb.). To, zda odpadne minimální vyměřovací základ a měsíční zálohy, však neurčuje samotné označení „vedlejší OSVČ“. Rozhodují samostatné zdravotní podmínky — typicky souběžné zaměstnání, ve kterém je odvedeno pojistné alespoň z příslušného minima, státní kategorie nebo jiná zákonná výjimka.
Modelový příklad: zaměstnanec s přivýdělkem do limitu
Paní Nováková je zaměstnaná na plný úvazek a vedle toho podniká (vedlejší činnost). Za rok 2026 vykáže z podnikání daňový základ 80 000 Kč.
- Daňový základ 80 000 Kč < rozhodná částka 117 521 Kč → sociální pojištění z vedlejší činnosti neplatí žádné.
- Zdravotní pojištění: protože jde v příkladu o plný pracovní poměr s odvodem alespoň z příslušného minima, neuplatní se minimum OSVČ. Vyměřovací základ = 50 % z 80 000 = 40 000 Kč; pojistné = 13,5 % = 5 400 Kč za celý rok, doplatí se podle přehledu.
- Daň z příjmu se počítá běžně z dílčího základu podle § 7 zákona č. 586/1992 Sb.
Celkové odvody z přivýdělku tak tvoří jen zdravotní pojistné a daň — sociální odvod odpadá úplně.
Modelový příklad: vedlejší činnost nad rozhodnou částkou
Pan Dvořák je student a podniká jako vedlejší OSVČ celý rok 2026. Daňový základ vyjde 150 000 Kč.
- Daňový základ 150 000 Kč > rozhodná částka 117 521 Kč → vzniká účast na důchodovém pojištění.
- Sociální: vyměřovací základ = 55 % z 150 000 = 82 500 Kč; pojistné = 29,2 % = 24 090 Kč za rok (doplatí se podle přehledu, protože v 1. roce neplatil zálohy).
- Zdravotní: vyměřovací základ = 50 % z 150 000 = 75 000 Kč; pojistné = 13,5 % = 10 125 Kč za rok.
- Od měsíce následujícího po podání přehledu začne platit měsíční sociální zálohy (nejméně 1 574 Kč), protože dosáhl rozhodné částky.
Jak přejít z hlavní na vedlejší činnost (a naopak)?
Změna není automatická — musíte ji oznámit úřadům, jinak po vás budou nadále chtít zálohy podle původního statusu.
- Zjistěte den vzniku důvodu vedlejší činnosti (nástup do zaměstnání, přiznání důchodu, zápis ke studiu, počátek pobírání rodičovského příspěvku).
- Oznamte změnu OSSZ — na Oznámení o zahájení / ukončení / změně samostatné výdělečné činnosti, ideálně přes ePortál ČSSZ. Skutečnosti zakládající vedlejší činnost se zpravidla uvádějí až v přehledu za daný rok, ale doporučuje se je nahlásit hned, aby OSSZ upravila zálohy.
- Oznamte změnu zdravotní pojišťovně do 8 dnů a ověřte její vlastní podmínky — status vedlejší činnosti u ČSSZ sám o sobě automaticky neruší zdravotní minimum ani zálohy.
- Doložte důvod, který ČSSZ nemá v evidenci (potvrzení školy, rozhodnutí o závislosti). U zaměstnání a důchodu doklad není třeba.
- Upravte si trvalé příkazy až podle potvrzeného sociálního i zdravotního režimu; každé pojistné má jiné podmínky.
Stejný postup platí i opačně: skončí-li důvod vedlejší činnosti (např. ukončíte zaměstnání), stáváte se od následujícího měsíce hlavní OSVČ a musíte začít platit minimální zálohy. Pravidla souběhu podnikání a zaměstnání rozebírá podrobně článek OSVČ při zaměstnání.
Nejčastější chyby u vedlejší činnosti
- Nedoložení důvodu (typicky potvrzení o studiu). ČSSZ pak činnost posoudí jako hlavní a doměří pojistné z vyššího minima i za měsíce, kdy jste reálně byli vedlejší OSVČ.
- Záměna „malého zisku" s automatickým osvobozením. Rozhodná částka 117 521 Kč osvobozuje od sociálního pojistného jen vedlejší OSVČ — hlavní OSVČ s nízkým ziskem platí minimum vždy.
- Automatické přenesení sociálního statusu do zdravotního pojištění. Zdravotní pojistné se platí ze skutečného výsledku a výjimka z minima či záloh vzniká jen při splnění vlastních zákonných podmínek.
- Záměna vyměřovacího základu sociálního a zdravotního pojištění. Sociální pojistné se počítá z 55 % daňového základu, zdravotní jen z 50 % — záměna vede k nesprávně vysokému zdravotnímu pojistnému.
- Opomenutí změny statusu během roku. Status se posuzuje měsíc po měsíci — konec zaměstnání nebo studia mění činnost na hlavní již od dalšího měsíce.
- Neoznámení změny zdravotní pojišťovně do 8 dnů. Pojišťovna pak eviduje povinné minimální zálohy a vzniká fiktivní nedoplatek.
- Záměna s paušální daní. Vedlejší OSVČ může vstoupit do paušálního režimu jen za přísnějších podmínek — v paušální dani se status hlavní/vedlejší řeší odlišně a nelze využít osvobození pod rozhodnou částkou.
Související témata a nástroje
- vedlejší činnost shrnuje pojem používaný u odvodů OSVČ.
- nemocenská OSVČ doplňuje dobrovolnou účast na nemocenském pojištění.
Shrnutí: hlavní vs vedlejší činnost 2026
- Vedlejší činnost = podnikání souběžně se zaměstnáním, důchodem, studiem do 26 let, rodičovskou/mateřskou nebo péčí o dítě do 4 let (§ 9 zákona č. 155/1995 Sb.).
- Povinné sociální pojištění z vedlejší činnosti při celoroční činnosti nevzniká, pokud daňový základ nedosáhne 117 521 Kč (hranice se krátí za stanovené měsíce bez činnosti nebo s dávkou). Při přesné rovnosti již účast vzniká.
- Zdravotní pojištění se posuzuje samostatně; bez minima a záloh je OSVČ jen tehdy, když splní konkrétní zdravotní výjimku, nikoli automaticky kvůli statusu u ČSSZ.
- Minimální sociální záloha u vedlejší činnosti (vznikne-li povinnost) je jen 1 574 Kč/měs. oproti 5 720 Kč/měs. u hlavní činnosti (od 1. 7. 2026 → 5 005 Kč).
- Status musíte oznámit a u některých důvodů (studium, péče) doložit, jinak vás úřady posoudí jako hlavní činnost.
- Sazby jsou u obou typů stejné (29,2 % sociální, 13,5 % zdravotní), liší se vyměřovací základ: sociální pojistné se počítá z 55 % daňového základu, zdravotní z 50 %.
Orientační výši odvodů podle vašeho zisku spočítá kalkulačka OSVČ.
Často kladené otázky
Kdy je OSVČ vedlejší a kdy hlavní činnost?
Činnost je vedlejší v každém měsíci, kdy souběžně trvá zákonem uznaný důvod podle § 9 zákona č. 155/1995 Sb. — nejčastěji zaměstnání s odvody, starobní nebo invalidní důchod, rodičovský příspěvek či mateřská, péče o dítě do 4 let nebo studium do 26 let. Pokud žádný takový důvod netrvá, jde o hlavní činnost, a to bez ohledu na výši příjmů či rozsah podnikání.
Kolik je rozhodná částka pro vedlejší činnost OSVČ v roce 2026?
Rozhodná částka pro povinnou účast na důchodovém pojištění činí v roce 2026 podle ČSSZ 117 521 Kč. Pokud daňový základ z celoroční vedlejší činnosti za rok této hranice nedosáhne, povinná účast nevzniká; při rovnosti již vzniká. Hranice se krátí o 9 794 Kč za stanovené kalendářní měsíce bez vedlejší činnosti nebo s celoměsíčním nárokem na uvedené nemocenské dávky.
Platí vedlejší OSVČ zdravotní pojištění?
Ano. Zdravotní pojistné 13,5 % se vypočte z vyměřovacího základu, kterým je 50 % daňového základu (§ 3a zákona č. 592/1992 Sb.); žádná rozhodná částka jako u sociálního pojištění neexistuje. Výjimka z minimálního základu a průběžných záloh ale není automatickým důsledkem „vedlejší činnosti“ — musí být splněna zvláštní zdravotní podmínka, například zaměstnání s odvodem alespoň z příslušného minima nebo státní kategorie.
Jaké minimální zálohy platí vedlejší OSVČ?
U sociálního pojištění se v prvním roce vedlejší činnosti zálohy standardně neplatí a případná účast se vyhodnotí v přehledu. Pokud následně vznikne povinnost, činí minimální sociální záloha pro rok 2026 1 574 Kč. Zdravotní zálohy nelze určit jen ze sociálního statusu: neplatí se pouze při splnění samostatné zdravotní výjimky, jinak se uplatní běžná pravidla zdravotního pojištění.
Musím doložit, že podnikám jako vedlejší činnost?
Některé důvody si ČSSZ ověří sama z evidence — zaměstnání s odvody, výplatu důchodu či nárok na rodičovský příspěvek. Studium je třeba doložit potvrzením školy, péči o osobu závislou příslušným dokladem a osobní péči o dítě do 4 let po zániku nároku na rodičovský příspěvek předepsaným čestným prohlášením. Důvod se oznámí nejpozději v přehledu; povinný doklad lze dodat do konce měsíce následujícího po měsíci jeho podání. Bez včasného oznámení nebo dokladu může ČSSZ činnost posoudit jako hlavní.
Co se stane, když mi v průběhu roku skončí zaměstnání?
Status se posuzuje za každý kalendářní měsíc zvlášť. Skončí-li zaměstnání (nebo jiný důvod vedlejší činnosti), stává se vaše podnikání od následujícího měsíce hlavní činností. Od té doby musíte platit minimální zálohy hlavní OSVČ (na sociální pojištění 5 720 Kč/měs., od 1. 7. 2026 → 5 005 Kč; na zdravotní pojištění 3 306 Kč/měs. po celý rok 2026) a změnu oznámit OSSZ i zdravotní pojišťovně.