Ve zkratce: Živnost ohlásíte na živnostenském úřadu, zdravotní pojišťovně oznámíte zahájení do 8 dnů a OSSZ do 15 dnů od zahájení; samostatná registrace fyzické osoby k dani z příjmů byla od roku 2024 zrušena. U sociálních záloh nerozhoduje jen to, že jste „nová OSVČ“: při zahájení po 31. 12. 2024, bez samostatné činnosti v předchozích pěti letech a mimo paušální režim se měsíční sociální zálohy v roce zahájení a následujícím roce neplatí. Roční pojistné a případný doplatek po přehledu tím nezanikají.
Tento přehled odpovídá na otázky, které si klade téměř každý, kdo začíná podnikat: čím se liší OSVČ a živnostník, jak založit živnost, kolik to celé stojí, jaké zálohy a daně se platí, kdy se vyplatí paušální daň a jaké chyby dělají začátečníci nejčastěji. Každé číslo je podloženo konkrétním paragrafem nebo oficiálním zdrojem pro rok 2026.
Jaký je rozdíl mezi OSVČ a živnostníkem?
Ve zkratce: Každý živnostník je OSVČ, ale ne každá OSVČ je živnostník. OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) je širší pojem pro každého, kdo má příjmy ze samostatné činnosti – patří sem živnostníci, ale i lékaři, advokáti, autoři nebo zemědělci.
Pojem OSVČ používají zákony o pojistném (§ 9 zákona č. 155/1995 Sb.) a označuje každého, kdo vykonává samostatnou výdělečnou činnost podle § 7 zákona č. 586/1992 Sb. Patří sem:
- živnostníci (řemeslné, vázané, koncesované a volné živnosti podle živnostenského zákona),
- svobodná a jiná podnikání podle zvláštních předpisů (lékaři, advokáti, daňoví poradci, auditoři, znalci),
- autoři a osoby s příjmy z užití autorských práv,
- zemědělští podnikatelé.
Živnostník je tedy jen jedna (nejpočetnější) podmnožina OSVČ – ten, kdo podniká na základě živnostenského oprávnění. Pokud chcete fakturovat běžné služby (IT, marketing, řemeslo, poradenství), budete typicky živnostník. Pro účely daní, sociálního a zdravotního pojištění se ale na vás vztahují stejná pravidla jako na ostatní OSVČ.
Jak začít podnikat jako OSVČ – jaké jsou první kroky?
Ve zkratce: Ohlaste živnost na kterémkoli živnostenském úřadu, zdravotní pojišťovně oznamte zahájení do 8 dnů a OSSZ do 15 dnů od zahájení. Běžná OSVČ se od 1. 1. 2024 samostatně k dani z příjmů fyzických osob neregistruje. Jednotný registrační formulář může předat údaje pojišťovně a OSSZ.
Postup ve správném pořadí:
- Ohlášení živnosti. Na kterémkoli živnostenském úřadu (obecní úřad obce s rozšířenou působností) vyplníte ohlášení živnosti. U volné živnosti stačí být bezúhonný a starší 18 let; u řemeslné a vázané prokazujete odbornou způsobilost. Správní poplatek za ohlášení činí 1 000 Kč při vstupu do živnostenského podnikání.
- Přihlášení na OSSZ. Zahájení samostatné výdělečné činnosti oznámíte příslušné okresní správě sociálního zabezpečení nejpozději do 15 dnů ode dne zahájení (§ 48 zákona č. 582/1991 Sb.).
- Přihlášení u zdravotní pojišťovny. Zahájení činnosti oznámíte své zdravotní pojišťovně do 8 dnů (§ 10 zákona č. 48/1997 Sb.).
- Daň z příjmů. Samostatná registrační povinnost fyzických osob k dani z příjmů byla od 1. 1. 2024 zrušena. To nemění povinnost podat po skončení roku daňové přiznání; jiné registrace, například DPH, mají vlastní podmínky.
Praktická zkratka: jednotný registrační formulář (JRF) umožní ohlásit živnost a při vyplnění příslušných částí oznámit zahájení SVČ OSSZ i zdravotní pojišťovně. K dani z příjmů fyzických osob se běžná OSVČ od roku 2024 samostatně neregistruje. Ušetříte si tím obíhání tří institucí. Kompletní soupis najdete v článku povinnosti OSVČ.
Kolik stojí založení živnosti?
Ve zkratce: Samotné ohlášení živnosti stojí 1 000 Kč správního poplatku při vstupu do živnostenského podnikání. Žádné další povinné poplatky za start nejsou; výše a okamžik první sociální a zdravotní zálohy závisí na historii činnosti, paušálním režimu a zdravotních výjimkách.
Jediný povinný náklad na rozjezd je správní poplatek za ohlášení živnosti 1 000 Kč (zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích). Tato částka platí při prvním vstupu do živnostenského podnikání bez ohledu na počet ohlašovaných živností. Za ohlášení každé další živnosti později zaplatíte 500 Kč.
Co naopak start nestojí:
- Žádný počáteční kapitál. Na rozdíl od s.r.o. OSVČ nepotřebuje základní kapitál.
- Žádný poplatek za registraci k dani z příjmů ani za přihlášení na OSSZ a zdravotní pojišťovnu.
Reálné průběžné náklady začínají až měsíčními zálohami na pojistné (viz níže) a případně náklady na účetní program nebo daňového poradce, pokud si je pořídíte. Pokud zvažujete místo živnosti raději společnost s ručením omezeným, vyplatí se srovnat náklady a povinnosti obou forem podnikání ještě před ohlášením živnosti.
Jaké zálohy platí OSVČ v roce 2026?
Ve zkratce: Běžné minimum hlavní OSVČ činilo v roce 2026 na sociální pojištění 5 720 Kč měsíčně a od 1. 7. kleslo na 5 005 Kč; zdravotní minimum je 3 306 Kč. U nové OSVČ ale sociální záloha není automaticky 3 575 Kč: může být 0 Kč při zproštění po splnění pětileté podmínky mimo paušální režim, nebo 3 575 Kč při odlišné 20leté podmínce. Roční pojistné a doplatek po přehledu zůstávají.
| Záloha 2026 (hlavní činnost) | Sociální (ČSSZ) | Zdravotní (ZP) |
|---|---|---|
| Běžná minimální záloha | 5 720 Kč/měs. (od 1. 7. 2026 → 5 005 Kč) | 3 306 Kč/měs. |
| Začínající OSVČ s 20letou úlevou | 3 575 Kč/měs.; může být 0 Kč při splnění pětileté výjimky | podle zdravotního statusu |
Důležitá změna v polovině roku: novela vrací minimální vyměřovací základ OSVČ z 40 % zpět na 35 % průměrné mzdy. Nižší minimální záloha na sociální pojištění 5 005 Kč se ale neplatí zpětně – za leden až červen 2026 hradíte ještě 5 720 Kč/měsíc a sníženou zálohu 5 005 Kč zaplatíte poprvé až za červenec 2026. Rozdíl mezi původní a novou minimální měsíční zálohou je 715 Kč, za šest měsíců tedy 4 290 Kč. Konečný přeplatek se však určí až z ročního pojistného a všech zaplacených záloh; při celoroční hlavní činnosti na minimu a zaplacení dvanácti záloh vychází po zaokrouhlení 4 294 Kč. Přeplatek OSSZ vypořádá po podání přehledu, o vrácení rozdílu za první pololetí lze požádat i během roku 2026. Minimální záloha na zdravotní pojištění 3 306 Kč se nemění.
Částka 3 575 Kč je snížené minimum pro OSVČ splňující 20letou podmínku. Jde ale o jiné pravidlo než pětiletá výjimka z placení měsíčních sociálních záloh: kdo zahájil po 31. 12. 2024, v předchozích pěti letech nepodnikal a není v paušálním režimu, neplatí sociální zálohy v roce zahájení ani v následujícím roce; pojistné se dopočítá po přehledu. Zdravotní záloha závisí na tom, zda se na OSVČ vztahuje minimální vyměřovací základ (výjimky mají například některé osoby v zaměstnání nebo státní pojištěnci). Podrobný rozhodovací postup najdete v článku zálohy OSVČ.
Jaké daně a odvody platí OSVČ?
Ve zkratce: OSVČ platí daň z příjmů 15 % ze základu daně (23 % z části nad 1 762 812 Kč ročně), sociální pojištění 29,2 % z 55 % daňového základu a zdravotní pojištění 13,5 % z 50 % daňového základu, vždy s případnými zákonnými minimy.
Tři pilíře odvodů OSVČ:
- Daň z příjmů. Sazba je 15 % ze základu daně; z části základu nad 1 762 812 Kč ročně (36násobek průměrné mzdy za rok 2026) se uplatní vyšší sazba 23 % (§ 16 zákona č. 586/1992 Sb.). Tato hranice se vztahuje na příjmy roku 2026, které vyúčtujete v přiznání na jaře 2027; pro příjmy roku 2025 (přiznání podávané na jaře 2026) činila hranice 23 % sazby 1 676 052 Kč. Od vypočtené daně odečtete slevu na poplatníka 30 840 Kč ročně (§ 35ba) a případně daňové zvýhodnění na děti.
- Sociální pojištění. Sazba činí 29,2 % z vyměřovacího základu, kterým je u OSVČ od roku 2024 55 % daňového základu. U hlavní činnosti se zároveň kontroluje zákonné roční minimum.
- Zdravotní pojištění. Sazba činí 13,5 % z vyměřovacího základu (rovněž 50 % zisku), opět nejméně v minimální výši 3 306 Kč/měsíc.
Modelově: hlavní OSVČ se základem daně 400 000 Kč za rok má sociální vyměřovací základ 220 000 Kč a sociální pojistné 64 240 Kč. Zdravotní vyměřovací základ je 200 000 Kč a procentní výpočet dává 27 000 Kč, což je ale pod ročním minimem hlavní činnosti; při celoroční činnosti se proto zdravotní pojistné dopočítá nejméně na přibližně 39 664 Kč (konkrétní přehled pracuje s přesným minimálním základem). Daň po slevě na poplatníka činí 29 160 Kč. Příklad ukazuje, proč se sociální a zdravotní základ nesmí směšovat a proč je nutné zvlášť kontrolovat minima.
Hlavní, nebo vedlejší činnost – v čem je rozdíl?
Ve zkratce: Vedlejší činnost je status sociálního pojištění při souběhu se zaměstnáním, rodičovskou, důchodem nebo studiem do 26 let. V prvním roce se sociální zálohy zpravidla neplatí. Zdravotní minimum a zálohy se však posuzují samostatně a neodpadají automaticky jen kvůli statusu u ČSSZ.
OSVČ může činnost vykonávat jako hlavní, nebo jako vedlejší. O vedlejší činnost jde, pokud současně spadáte do některé z těchto situací (§ 9 odst. 6 zákona č. 155/1995 Sb.):
- jste zaměstnaní a ze zaměstnání vám vzniká účast na nemocenském pojištění,
- pobíráte rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství,
- pobíráte invalidní nebo starobní důchod,
- jste student do 26 let.
Výhody vedlejší činnosti:
- Povinné sociální pojistné vzniká při dosažení rozhodné částky. Pro rok 2026 činí hranice 117 521 Kč ročního daňového základu (při výkonu činnosti po celý rok); při jejím dosažení činí minimální měsíční sociální záloha u vedlejší činnosti 1 574 Kč (ČSSZ – Přehled údajů pro sociální zabezpečení 2026). Zdravotní minimum se ruší jen při samostatné zdravotní výjimce.
- V prvním roce obvykle neplatíte zálohy na sociální pojištění. Výjimkou je dobrovolné přihlášení k důchodovému pojištění, které má vlastní pravidla záloh; jinak se povinnost posoudí podle prvního přehledu.
Pokud podnikáte při zaměstnání, věnujte pozornost tomu, který příjem je hlavní a kde se uplatní sleva na poplatníka, protože slevu lze za rok uplatnit jen jednou.
Kdy musí OSVČ podat daňové přiznání a přehledy?
Ve zkratce: Přiznání podáte, pokud roční zdanitelné příjmy přesáhly 50 000 Kč nebo vykazujete ztrátu; zaměstnanec s příjmy podle § 7 až 10 nad 20 000 Kč posuzuje zvláštní hranici. Za rok 2025 je termín 1. dubna 2026 papírově, 4. května 2026 elektronicky a 1. července 2026 přes daňového poradce. Přehledy pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu se podávají do měsíce po přiznání.
| Úkon | Papírově | Elektronicky | Daňový poradce / audit |
|---|---|---|---|
| Daňové přiznání (DP FO) | 1. 4. 2026 | 4. 5. 2026 | 1. 7. 2026 |
| Přehled OSSZ (ČSSZ) | 4. 5. 2026 | 4. 6. 2026 | 3. 8. 2026 |
| Přehled zdravotní pojišťovny | 4. 5. 2026 | 4. 6. 2026 | 3. 8. 2026 |
Daňové přiznání musíte podat, pokud vaše roční zdanitelné příjmy přesáhly 50 000 Kč (§ 38g zákona č. 586/1992 Sb.) – posuzují se příjmy, nikoli zisk – nebo pokud vykazujete daňovou ztrátu. U zaměstnance s příjmy ze samostatné činnosti se vedle splnění ostatních podmínek § 38g sleduje zvláštní hranice 20 000 Kč jiných příjmů podle § 7 až 10.
OSVČ se zákonem zřízenou datovou schránkou musí podat přiznání elektronicky. Podání do 1. dubna je stále včas; pokud je elektronické přiznání podáno až po základní lhůtě, nejzazší termín je 4. května 2026. Doplatek na pojistném je splatný do 8 dnů od podání přehledu. Kdo je celý rok v paušálním režimu a jeho daň je skutečně rovna paušální dani, přiznání ani přehledy nepodává.
Kdy se vyplatí paušální daň?
Ve zkratce: Paušální daň znamená jednu měsíční platbu místo daně, sociálního i zdravotního pojištění a místo přiznání i přehledů. V I. pásmu činí v roce 2026 9 984 Kč/měsíc (od 1. 7. 2026 klesá na 9 162 Kč). Vyplatí se OSVČ s nízkými reálnými náklady a příjmy do 2 000 000 Kč, která není plátcem DPH.
| Pásmo paušální daně 2026 | Měsíční platba |
|---|---|
| I. pásmo | 9 984 Kč (od 1. 7. 2026 → 9 162 Kč) |
| II. pásmo | 16 745 Kč |
| III. pásmo | 27 139 Kč |
Do paušálního režimu může vstoupit OSVČ, která:
- má roční příjmy ze samostatné činnosti do 2 000 000 Kč,
- není plátcem DPH (ani nemá povinnost registrace),
- není společníkem v.o.s. ani komplementářem k.s.,
- podá oznámení o vstupu do paušálního režimu do 10. ledna roku, od kterého chce paušál uplatňovat.
Stejně jako u minimálních záloh se i paušální daň I. pásma od 1. 7. 2026 snižuje – z 9 984 Kč na 9 162 Kč/měsíc. Protože se nižší 35% vyměřovací základ promítá do celého roku, vzniká za leden až červen přeplatek 4 932 Kč (822 Kč × 6 měsíců). Přeplatek se ale neodečte automaticky: poplatník si o něj může snížit zálohu splatnou 20. července 2026 nebo některou další zálohu do konce roku. Při započtení celého přeplatku na červenec uhradí 4 230 Kč (9 162 − 4 932); pokud jej do konce roku nezohlední, může po skončení zdaňovacího období požádat správce daně o vrácení. II. a III. pásmo se nemění. Detailní rozbor pásem a podmínek najdete v článku paušální daň.
Paušální daň se může vyplatit při nízkých skutečných nákladech a splnění všech podmínek; nepodávání přiznání a přehledů platí jen tehdy, je-li daň za rok rovna paušální dani. Pokud máte vysoké reálné výdaje, bývá výhodnější běžné přiznání se skutečnými výdaji nebo výdajovými paušály (80 / 60 / 40 / 30 % z příjmů podle druhu činnosti).
Modelový příklad: první rok podnikání OSVČ na hlavní činnost
Začínáte v roce 2026 jako živnostník na hlavní činnost (volná živnost, IT služby), v předchozích pěti letech jste samostatnou činnost nevykonávali, neuplatňujete paušální režim a nevztahuje se na vás výjimka ze zdravotního minima. První rok vypadá takto:
| Položka | Hodnota |
|---|---|
| Poplatek za ohlášení živnosti | 1 000 Kč (jednorázově) |
| Sociální záloha (pětiletá podmínka) | 0 Kč/měs.; roční pojistné se dopočítá po přehledu |
| Zdravotní záloha (minimum) | 3 306 Kč/měs. |
| Měsíční zálohy na pojistné celkem | 3 306 Kč |
| První daňové přiznání | jaro 2027 (za rok 2026) |
V tomto konkrétním modelu tedy během roku platíte na zálohách 3 306 Kč měsíčně. Nulová sociální záloha ale neznamená nulové roční sociální pojistné: to se vypočte v přehledu a může vzniknout doplatek. Kdo v předchozích pěti letech podnikal, je v paušálním režimu nebo má výjimku ze zdravotního minima, dostane jiný výsledek; proto nelze jednu částku zobecnit na všechny začínající OSVČ. Daň z příjmů vyúčtujete až v prvním přiznání na jaře 2027.
Časté chyby začínajících OSVČ
- Zapomenuté oznámení OSSZ a zdravotní pojišťovně. Pokud údaje nepředáte přes JRF, zdravotní pojišťovně oznamujete zahájení do 8 dnů a OSSZ do 15 dnů od zahájení. Lhůty nejsou stejné.
- Neověření zdravotní výjimky. Pokud se na vás vztahuje minimální vyměřovací základ, platíte od měsíce zahájení zdravotní zálohu nejméně 3 306 Kč i při nulovém zisku. Při zákonné výjimce, například u vymezeného souběhu se zaměstnáním nebo statusu státního pojištěnce, se od roku 2026 zálohy během roku platit nemusí a pojistné se dopočítá po přehledu.
- Záměna příjmu a zisku u hranice 50 000 Kč. Povinnost podat přiznání se posuzuje podle příjmů, nikoli zisku.
- Nepodání přehledů. Daňové přiznání nestačí – jako OSVČ podáváte i přehled OSSZ a přehled zdravotní pojišťovně do měsíce po přiznání.
- Pozdní oznámení o vstupu do paušálního režimu. Oznámení je nutné podat do 10. ledna roku, od kterého chcete paušální daň uplatňovat.
- Přehlédnutí změn částek v polovině roku 2026. Běžná minimální sociální záloha klesá až za červenec (5 005 Kč), za leden až červen se platilo 5 720 Kč; vzniklý přeplatek vyřeší roční přehled, nebo o něj lze požádat. U paušální daně I. pásma se přeplatek 4 932 Kč neodečte sám: poplatník si o něj může snížit červencovou nebo některou další zálohu do konce roku, případně po skončení roku požádat o vrácení.
Shrnutí
Jako začínající OSVČ ohlásíte živnost, oznámíte zahájení zdravotní pojišťovně a OSSZ a po skončení roku podáte daňové přiznání i oba přehledy. K dani z příjmů fyzických osob se od roku 2024 samostatně neregistrujete. Měsíční sociální záloha může podle historie činnosti a paušálního režimu činit 0 Kč, snížené minimum 3 575 Kč nebo běžné minimum; roční pojistné se vždy vyúčtuje v přehledu. Zdravotní minimum závisí i na zaměstnání a statusu státního pojištěnce.
Často kladené dotazy
Musím mít k podnikání živnostenský list?
Ne vždy. Živnostenské oprávnění potřebujete pro živnosti podle živnostenského zákona (řemeslné, vázané, koncesované, volné). Některé činnosti jsou ale podnikáním podle zvláštních předpisů (lékaři, advokáti, daňoví poradci, autoři) a živnost se na ně nevztahuje – přesto jste OSVČ a platí pro vás stejná pravidla pro daně a pojistné.
Kolik platí začínající OSVČ na zálohách v prvním roce 2026?
Nelze určit jednu částku bez dalších vstupů. Při zahájení po 31. 12. 2024, bez SVČ v předchozích pěti letech a mimo paušální režim je měsíční sociální záloha v roce zahájení a následujícím roce 0 Kč; roční pojistné se doplatí po přehledu. Jinak může začínající hlavní OSVČ s 20letou úlevou platit 3 575 Kč. Zdravotní záloha závisí na tom, zda se uplatní zákonné minimum nebo některá z výjimek.
Kdy podám první daňové přiznání, když začnu podnikat v roce 2026?
První přiznání podáváte až po skončení prvního kalendářního roku podnikání. Zahájíte-li v roce 2026, přiznání za rok 2026 podáte na jaře 2027. Pokud v něm uvádíte příjmy ze samostatné činnosti a máte zpřístupněnou datovou schránku zřízenou ze zákona, podáváte jej elektronicky; konkrétní lhůtu pro rok 2027 ověřte podle aktuálního daňového kalendáře. Spolu s přiznáním odevzdáte i přehledy pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu.
Proč mi od července 2026 klesá sociální záloha?
Novela vrací minimální vyměřovací základ OSVČ z 40 % zpět na 35 % průměrné mzdy, takže minimální sociální záloha klesá z 5 720 Kč na 5 005 Kč/měsíc. Nižší zálohu 5 005 Kč zaplatíte ale poprvé až za červenec 2026, za leden až červen se platí ještě 5 720 Kč. Rozdíl původní a nové měsíční minimální zálohy za první pololetí je 4 290 Kč; skutečný přeplatek po ročním přehledu závisí na ročním pojistném, zaplacených zálohách a zaokrouhlení. Při celoroční hlavní činnosti na minimu a zaplacení všech dvanácti záloh vychází 4 294 Kč.
Vyplatí se mi jako začátečníkovi paušální daň?
Paušální daň se vyplatí, pokud máte nízké skutečné náklady, roční příjmy do 2 000 000 Kč, nejste plátce DPH a oceníte, že nepodáváte přiznání ani přehledy. V roce 2026 činí I. pásmo 9 984 Kč/měsíc (od 1. 7. 2026 jen 9 162 Kč). Při vysokých reálných nákladech bývá výhodnější běžné přiznání se skutečnými výdaji nebo výdajovými paušály.
Musím jako OSVČ vést účetnictví?
Většinou ne. Běžná OSVČ vede jen daňovou evidenci (příjmy a výdaje) nebo používá výdajové paušály, případně paušální daň – plné (podvojné) účetnictví zákon u fyzických osob povinně nevyžaduje, pokud nepřekročíte zákonné obraty nebo se k němu dobrovolně nerozhodnete. U paušální daně neevidujete výdaje vůbec.